Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? ve Kimler Aile Hekimi Değişikliği Yapamaz? İşte aile hekimi değiştirme ile ilgili olarak merak edilen sorular ve bu soruların cevapları yazımıda yer alıyor.

65857
Daha Fazla Göster

Bir hastanın tüm bilgilerine yıllarca aynı hekimin bakması ile daha sağlıklı sonuçların alınmasının hedeflendiği bu sistemde merak edilen bir konu ise, aile hekiminin nasıl değiştirileceğidir. Birkaç farklı şekilde yapılabilecek hekim değişikliğinden size en kolay olanı seçmeniz mümkündür.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimini değiştirmek çok kolaydır. Birkaç farklı yöntem ile hekim kolayca değiştirilebilir. Öncelikle aile hekimi, ikametgaha göre belirlenir. Fakat hastalar bazen aynı aile sağlığı merkezi içerisinde ama başka bir hekime, bazen de mekan olarak başka bir aile sağlığı merkezinde tedavi olmak ister. Bu sebeple insanlara istedikleri hekim ile istedikleri yerdeki aile sağlığı merkezinde tedavi hakkı tanımlanmıştır. Vatandaş eğer hekimi değiştirmek istiyor ise şu yolları deneyebilir:

  • Değiştirmek isteyen kişi, kendi tc bilgisi ile e- nabız isimli portala giriş yapmalıdır. Burada yer alan hekimi değiştir kısmından kolayca hekim değiştirebilir.
  • Hekimi ya da aile sağlığı merkezi değişikliği, e- devlet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir.
  • Değiştirmek isteyen kişi, aile sağlığı merkezinden ya da sağlık bakanlığı internet sitesinden edinebilecekleri başvuru formunu doldurarak, geçiş yapmak istedikleri doktor ya da sağlık merkezine teslim etmelidir. Bu formda yer alan temel iki madde vardır. Bunlardan ilki ikametgah değişikliği nedeni ile değişiklik yapmak, diğeri ise doktorunuzdan memnun olmamaktır. Sizin için geçerli işaretlemeleri yapmanız beklenir. Yaklaşık 15 gün içerisinde aile sağlığı merkezi geçişiniz gerçekleştirilmiş olur.

Kimler Aile Hekimi Değişikliği Yapamaz?

Kimler Hekim Değişikliği Yapamaz?
Kimler Hekim Değişikliği Yapamaz?

Hekim değişikliği yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu işlemin nedenini belirtmesi gerekir. Bu neden özel ya da mecburi olabilir. Her koşulda hekim değişikliği kolayca yapılır. Fakat bazı durumlarda hekim değişikliği yapılamaz. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Son üç ay içerisinde aile hekimi değişikliği yapıldı ise sistem aile hekimi değişimine izin vermez.
  • Hekim değişiklikleri, her ayın 5’i ila 21’i arasında yapılır. Bu tarihler dışında yapılan başvurularda değişiklik için form alımı yapılmayabilir.
  • Başvuru yapmak istediğiniz hekim ya da aile sağlık merkezinin hasta kapasitesi dolu olabilir. Bu durumlarda başka bir hekim ya da aile sağlığı merkezine başvurmanız gerekmektedir.
  • Başvuru işlemi sırasında süre içerisinde iptal işlemi yapan, aynı anda başka bir hekim ya da aile sağlığı merkezine de başvuru formu bırakan kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınmaz.

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği Değişti

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!