1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?
Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? ve Kimler Aile Hekimi Değişikliği Yapamaz? İşte aile hekimi değiştirme ile ilgili olarak merak edilen sorular ve bu soruların cevapları yazımıda yer alıyor.

A+A-

Aile hekimi, her vatandaşa, en yakın bulunan aile sağlığı merkezinden değiştirilmediği sürece tedavi sağlayan kişidir. Bir hastanın tüm bilgilerine yıllarca aynı hekimin bakması ile daha sağlıklı sonuçların alınmasının hedeflendiği bu sistemde merak edilen bir konu ise, aile hekiminin nasıl değiştirileceğidir. Birkaç farklı şekilde yapılabilecek aile hekimi değişikliğinden size en kolay olanı seçmeniz mümkündür.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimini değiştirmek çok kolaydır. Birkaç farklı yöntem ile aile hekimi kolayca değiştirilebilir. Öncelikle aile hekimi, ikametgaha göre belirlenir. Fakat hastalar bazen aynı aile sağlığı merkezi içerisinde ama başka bir hekime, bazen de mekan olarak başka bir aile sağlığı merkezinde tedavi olmak ister. Bu sebeple insanlara istedikleri hekim ile istedikleri yerdeki aile sağlığı merkezinde tedavi hakkı tanımlanmıştır. Vatandaş eğer aile hekimini değiştirmek istiyor ise şu yolları deneyebilir:

  • Aile hekimini değiştirmek isteyen kişi, kendi tc bilgisi ile e- nabız isimli portala giriş yapmalıdır. Burada yer alan aile hekimini değiştir kısmından kolayca hekim değiştirebilir.
  • Aile hekimi ya da aile sağlığı merkezi değişikliği, e- devlet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir.
  • Aile hekimini değiştirmek isteyen kişi, aile sağlığı merkezinden ya da sağlık bakanlığı internet sitesinden edinebilecekleri başvuru formunu doldurarak, geçiş yapmak istedikleri doktor ya da sağlık merkezine teslim etmelidir. Bu formda yer alan temel iki madde vardır. Bunlardan ilki ikametgah değişikliği nedeni ile değişiklik yapmak, diğeri ise doktorunuzdan memnun olmamaktır. Sizin için geçerli işaretlemeleri yapmanız beklenir. Yaklaşık 15 gün içerisinde aile sağlığı merkezi geçişiniz gerçekleştirilmiş olur.

Kimler Aile Hekimi Değişikliği Yapamaz?

Aile hekimi değişikliği yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu işlemin nedenini belirtmesi gerekir. Bu neden özel ya da mecburi olabilir. Her koşulda aile hekimi değişikliği kolayca yapılır. Fakat bazı durumlarda aile hekimi değişikliği yapılamaz. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Son üç ay içerisinde aile hekimi değişikliği yapıldı ise sistem aile hekimi değişimine izin vermez.
  • Aile hekimi değişiklikleri, her ayın 5’i ila 21’i arasında yapılır. Bu tarihler dışında yapılan başvurularda değişiklik için form alımı yapılmayabilir.
  • Başvuru yapmak istediğiniz aile hekimi ya da aile sağlık merkezinin hasta kapasitesi dolu olabilir. Bu durumlarda başka bir aile hekimi ya da aile sağlığı merkezine başvurmanız gerekmektedir.
  • Başvuru işlemi sırasında süre içerisinde iptal işlemi yapan, aynı anda başka bir aile hekimi ya da aile sağlığı merkezine de başvuru formu bırakan kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınmaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.