1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Aile Hekimleri Haftasonu Nöbet İptali İçin Açılan Dava Sonuçlandı
Aile Hekimleri Haftasonu Nöbet İptali İçin Açılan Dava Sonuçlandı

Aile Hekimleri Haftasonu Nöbet İptali İçin Açılan Dava Sonuçlandı

Anayasa Mahkemesi Aile Hekimlerinin Nöbet Uygulmasının İptali Açılan Davayı Sonuçlandırdı

A+A-

Aile hekimleri tarafından mesai saatleri dışında haftasonları için tutturulmak istenen 8 saatlik hafta sonu nöbeti düzenlemesinin iptali için açılan dava anayasa mahkemesi tarafından rededildi.

Danıştay 5.dairesi tarafından Aile hekimlerinin 5258 sayılı kanunun ilgili düzenlemesi kararı ile ilgili iptal istemiyle Yüksek mahkemeye sunduğu davanın sonucunda iptal kararına ret kararı alındı.

Bu karar sonucunda aile hekimlerine haftalık çalışma süresi ve mesai dışında ihtiyaç durumuna göre nöbet görevi verilebileceğine hükmetti. Şimdi Aile hekimlerinin bir kısmının katıldığı nöbet eylemlerine devam mı edecekleri yoksa hafta sonu nöbetlerine gidip gitmeyecekleri merak ediliyor.

 Ayrıca görülen diğer bir davada ise 1.00 promil üzerinde alkol alarak araç kullananlara 2 yıla kadar hapis cezasını iptali için açılan davada mahkeme bu cezanın Anayasa’ya uygun görerek kanun hükmünün uygulanmasını uygun buldu ve açılan iptal davasını reddetti.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler