1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Aile Hekimleri Nöbete Gitmezse Ne Olur ?
Aile Hekimleri Nöbete Gitmezse Ne Olur ?

Aile Hekimleri Nöbete Gitmezse Ne Olur ?

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği ( TAHUD ) Avukatı Abdullah Hızal Açıkladı.

A+A-

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği ( TAHUD ) Avukatı Abdullah Hızal 23-27 Nisan 2014 tarihinde Antalya'da yapılan 13.Ulusal Aile Hekimliği Kongresinde Aile Hekimlerine getirilen Nöbetler ile alakalı olarak görüşlerini bildirdi.

TAHUD Avukatı Abdullah Hızal 13.Ulusal Aile Hekimliği Kongresinde Aile Hekimlerine getirilen Nöbetler ile alakalı görüşlerini dile getirdi. Hızal yaptığı konuşmada Öncelikle aile hekimlerine getirilen nöbet uygulamasının yasal olduğunu vurguladı. Yalnız Hukuki anlamda tartışılması gereken bir durum olduğunu belirtti. Peki Aile Hekimleri nöbete gitmez ise ne olur sorusuna ise farklı yaptırımlardan bahsetti.

Bunlardan bir tanesinin aile hekiminin Aile Sağlığı Merkezlerinde yaptığı işlemlerden dolayı disiplin yaptırımı olduğunu ve bu gerekçe ile ihtar puanı uygulaması yapılabileceğini belirtti. TAHUD Avukatı Abdullah Hızal" fakat Aile Hekimin 657 ye tabi değildir ve ücretsiz izinde olduğundan, ASM dışında yapılanlarda yani acil nöbetinde yapılan olumsuzluklar dahilinde disiplin cezası uygulanamayacaktır. Tabi bu mevzuat anlamındadır. Ceza anlamında ise Aile Hekimlerine yasa ile verilen bir görev söz konusudur ve Aile Hekiminin acil nöbetine gitmemesi durumunda oluşabilecek mağduriyetler durumunda haklarında dava açılabilir" dedi.

Personel Sağlık Tr

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.