1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Aile hekimleri Nöbete Hayır Diyor
Aile hekimleri Nöbete Hayır Diyor

Aile hekimleri Nöbete Hayır Diyor

3 Ocak 2015 tarihinde Tutulan İlk Cumartesi nöbetinde birçok aile hekimi nöbet yerine gitmedi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Çıkardığı genelge ile aile Hekimlerine Cumartesi günleri nöbet zorunluluğu getirdi. 2015 yılı ile başlayan nöbet uygulaması 3 Ocak 2015 tarihinde yani yılın ilk cumartesi günü uygulamaya geçti. Birçok ilde nöbet tutmayan yani görev yerine gitmeyen hekimler bulunurken, cumartesi nöbetini yerine getiren hekimlerin bulunduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Türkiye’de bulunan sendikalardan birçoğu aile hekimlerinin nöbetini desteklemedi ve nöbete gitmeme, genelgeyi tanımama kararı aldılar. Tam da bu tartışmalar sürerken üzerine bir de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önümüzdeki süreçte hekim sayısının yeterli olduğunda Pazar günü nöbetinin de mümkün olacağını belirtti. Bu açıklama tepkileri adeta katladı.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği dünyadaki aile hekimliği sistemini bu hususta masaya yatırdı ve Türkiye’de ki aile hekimleri ile kıyaslama yaptı.

Kıyaslamada ilk dikkati çeken ise Aile Hekimlerinin hasta sayısı oldu. Avrupa'daki doktorlar ortalama 1.500, Türkiye'deki aile hekimleri ise 3.500 ila 4.000 hastaya sağlık hizmeti vermeye çalışıyor. Avusturya, Belçika, Almanya, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, Finlandiya gibi ülkelerde aile hekimlerinin hastanelerde acil nöbeti tutma mecburiyeti de bulunmuyor.

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.