1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Aile Hekimlerine Nöbet Genelgesinin İptali İçin Danıştay’a Dava Açıldı
Aile Hekimlerine Nöbet Genelgesinin İptali İçin Danıştay’a Dava Açıldı

Aile Hekimlerine Nöbet Genelgesinin İptali İçin Danıştay’a Dava Açıldı

Sağlık Bakanlığınca yayınlanan genelge gereği Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde nöbet tutmasının iptali için Danıştay'a dava açıldı.

A+A-

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat nöbet tutmasını öngören genelgenin iptali için Danıştay'a dava açıldı.

Türk Sağlık-Sen tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, genelgeye dayanak olan kanunun nöbeti düzenleyen ilgili hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine götürülme talebi de yer aldı.

Dilekçede, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet getirilmesi düzenlemesi ile yasa koyucu tarafından normal çalışma saatlerinin dışında "hizmetin gereği de olmayan bir çalışma şekline gidildiği" ifade edildi.

Mesai dışı çalışmanın mali haklarla ilişkilendirilerek aile sağlığı çalışanlarının üst sınırı da olmayan fazla çalışmaya zorlandığı iddia edilen dilekçede, söz konusu düzenlemenin Anayasa'nın 50. maddesinde yer alan "Dinlenmek çalışanların hakkıdır." hükmüne aykırı olduğu belirtildi.

 

Genelge, asgari sekiz saat nöbeti öngörüyor

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu imzasıyla yayımlanan genelge, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının, hastanelerin acil servisleri ile bu hastanelerin semt polikliniklerinde ve 112 acilde ayda asgari 8 saat nöbet tutmasını öngörüyor.

Genelgeye göre, aylık sekiz saatin üzerinde nöbet tutulmasını gerektiren ihtiyaç ve zaruret hâlleri, illerin sağlık personeli doluluk durumu, nüfusu, coğrafi koşullar, sosyoekonomik ve kültürel özellikleri, nöbet tutulacak sağlık tesisinin il veya ilçe merkezine uzaklığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenecek.

Aile hekimlerinin aylık 8 saat nöbet tutmasına ve nöbet tutturulacak sağlık tesisinde görev yapan hekimlerin aylık mesailerinin üzerine 30 saat daha (160+30) hizmet vermelerine rağmen hekim ihtiyacının devam etmesi durumunda, nöbet tutulacak hastanede görev yapan hekimlerle aile hekimleri, il ve ilçe sağlık müdürlüğü, 112 acil sağlık hizmetleri başhekimliği ve bağlı istasyonlan, halk sağlığı müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi, kamu hastaneleri genel sekreterliğinde görev yapan hekimler dâhil edilerek nöbet havuzu oluşturulacak. Aynı uygulama, aile sağlığı elemanları ve diğer yardımcı sağlık personeli için de geçerli olacak.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanına nöbet planlaması hafta içi 8 saat ve gece 24.00'a kadar, hafta sonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere, mesai saatleri ve çalışma süresi (haftalık 40 saat) dışında yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.