1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Aile Sağlığı Elemanı (ASE) Aile Yardımı Ödeneği Alabilir mi?
Aile Sağlığı Elemanı (ASE) Aile Yardımı Ödeneği Alabilir mi?

Aile Sağlığı Elemanı (ASE) Aile Yardımı Ödeneği Alabilir mi?

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Sağlığı Elemanları (ASE) Aile Yardımı Ödeneği alabilir mi?

A+A-

My Memur olarak tarafımıza iletilen sorulara yanıt aramaya devam ediyoruz. Bu haberimizde Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Sağlığı Elemanları yani ASE ile alakalı bir soruya yanıt aramaya çalışacağız. Takipçilerimizden biri tarafımıza ilettiği soruda Aile Sağlığı Elemanı olduğunu ve aile yardımı ödeneği almadığını, almak için ne yapması gerektiğini bizlere sormuş. Biz de,  My Memur olarak Aile Sağlığı Elemanlarının aile yardımı alabilir mi, alamaz mı bu soruya yanıt arayacağız.

SORU: Merhaba ben Aile sağlığı merkezinde hemşire (aile sağlığı çalışanı) olarak çalışmaktayım. Ben aile yardımı almıyorum. Acaba almam için ne yapmam gerekiyor?

AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARI AİLE YARDIMI ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Aslında bu konu bir döneme damgasını vuran bir meseledir. Geçtiğimiz yıllarda, bazı sendikalar 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 6111 sayılı Kanun'la eklenen ek 8. maddenin eklenmesi ile,  Aile Sağlığı Merkezinde çalışan personele, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneğinden  yararlanmasına engel bir durumun olmadığı yönünde dava açmış ve bu davayıda kazanmıştı.

Olay Temyiz nedeniyle Danıştay'a taşındı ve Danıştay bu duruma son noktayı koydu. Danıştay kararında Aile Hekimliği Ödeme Ve Sözleşme Yönetmeliği'nin 19. maddesinin 5. fıkrası hedef gösterilerek, Aile sağlığı elemanlarına yapılacak ödemelerde ilgili madde gereği başka bir kalem ödeme gerçekleştirilemeyeceğinin altı çizilmiştir. İlgili Kanunun 19. Maddesinin 5. Fıkrası şu şekildedir.


(5) Sözleşmeyle çalıştırılan aile sağlığı elemanlarına bu Yönetmelikte belirlenen ödemelerin dışında, 6245 sayılı Kanun kapsamında ödenecek geçici görev yolluğu hariç olmak üzere, herhangi bir ad altında başkaca bir ödeme yapılamaz. Bu statüde çalışanlara, her ne şekilde olursa olsun, sözleşmelerinin sona ermesi veya erdirilmesi durumunda, sosyal güvenlik mevzuatı gereği ödenenler hariç herhangi bir ödeme yapılmaz.

Bu kapsamda, Danıştay 5. Dairenin kararına göre Aile Sağlığı Elemanlarının (ASE) aile yardımı alması mümkün değildir.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler