1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AK Parti'nin TBMM'ye Sunduğu 71 Maddelik Kanun Teklifi Tüm Detaylar
AK Parti'nin TBMM'ye Sunduğu 71 Maddelik Kanun Teklifi Tüm Detaylar

AK Parti'nin TBMM'ye Sunduğu 71 Maddelik Kanun Teklifi Tüm Detaylar

30 Kasım 2018 tarihi itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna Ak Parti tarafından verilen 71 maddelik kanun teklifinin gerekçeleri için tıklayınız.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna 30 Kasım 2018 tarihi itibarıyla AK Parti tarafından 71 maddeyi içeren kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifi ile birçok hususta değişiklik ve iyileştirme yapılması öngörülüyor.

Kanun teklifinde yer alan tüm maddelerin gerekçeleri, neden kanun teklifi hazırlandığına dair hususlar şu şekilde sıralandı. Aşağıdaki bağlantıdan tüm maddelere resmi metinden PDF olarak ulaşabilirsiniz.

AK Partinin TBMM’ye sunduğu 71 Maddelik kanun teklifinin gerekçeleri: Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış personele yapılan aylık ücret ödemelerinin gerçek safi değerinin %70'inin gelir vergisinden istisna edilmesi öngörülüyor.

5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında düzenlenen ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançların gelir ve kurumlar vergisinden istisnasının 31/12/2023 tarihine uzatılması öngörülüyor.

İthalatta olduğu gibi yurtiçinde yabancı paraya dayalı olarak yapılan teslim ve hizmetlerde bedelin tamamen veya kısmen sonradan tahsil edildiği durumlarda, kur farklarının da matraha dahil olduğu yönünde düzenleme yapılmak suretiyle uygulamadaki tereddütlerin giderilmesi öngörülüyor.

İmalat sanayii yatırımları üzerindeki katma değer vergisinden kaynaklı finansman yükünü gidermek amacıyla bu yatırımlar nedeniyle 2018 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek katma değer vergisinin iade edilmesine yönelik uygulamanın 2019 yılında da sürdürülmesi öngörülüyor.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinin kurulması ve görev tanımın yapılması öngörülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığının iç ve dış piyasalarda farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilmesine imkan sağlanması öngörülüyor.

Ülkemiz sigortacılık sektöründe yaşanan teminat sorunlarına daha etkin ve pro-aktif bir biçimde çözüm getirilmesi amacıyla Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulması öngörülüyor.

Kira bedelinin belirlenmesinde tüketici fiyat endeksinin artış oram olarak belirlenmesi öngörülüyor.

DASK'ın teknik işleticilik görevinin gerekmesi durumunda, münhasıran bu amaçla kurulacak bir anonim şirket üzerinden bu görevin yürütülebilmesi öngörülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığının finansal araçlar konusundaki tecrübesi ve teknik kapasitesi dikkate alınarak konut hesabı uygulamasının daha etkin ve tasarrufları arttırıcı bir sistem haline getirilmesini teminen sistemin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanması ve yürütülmesi öngörülüyor.

Sermaye piyasalarına derinlik kazandırmak ve bu piyasalardaki ürünleri çeşitlendirmek için varlık finansmanı fonlarının sermaye piyasalarında yaptıkları işlemler nedeniyle lehe aldıkları paraların banka ve sigorta muameleleri vergisinden istisna tutulması öngörülüyor.

Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan payın kaldırılması öngörülüyor.

İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında kolaylık sağlanarak devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumunun ortadan kaldırılması öngörülüyor.

Yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilerimize ve hak sahiplerine ödenen aylıklar için 1.000 TL'lik alt sınır belirlenmesi öngörülüyor.

My Memur olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelerek görüşülecek teklifin detaylarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler