Akademisyen Nasıl Olunur?

Akademisyen yüksek öğretim kurumlarında öğretim işlevini yapan ve üniversite bünyesinde araştırmalar yapıp, ülkenin gelişmesi için faydalı buluşlar gerçekleştiren mesleki unvana sahip kişilere denir. İşte Detaylar...

66941
Daha Fazla Göster

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisan eğitimine başvurmak ilk aşamadır. Üniversiteler akademisyen alımında yüksek lisans başvuru puanına dikkate almaktadırlar. Peki, yüksek lisans başvuru puanını hangi sınavlara girerek elde edebiliriz? Yüksek lisansa başvuruda bulunmak için ALES, YDS gibi sınavlara katılmanız gerekmektedir.

Nasıl Akademisyen Olunur?

Nasıl Akademisyen Olunur?
Nasıl Akademisyen Olunur?

Üniversiteler akademisyen alımı yaparken ALES, YDS ve mezuniyet ortalamalarına bakarak adayları seçmektedirler. Buna artı olarak her üniversite yüksek lisans yapmak isteyen adaylara kendi bünyesinde sınav yapmaktadırlar.

Akademik kariyerinize devam etmek için doktora çalışmalarına devam etmeniz gereklidir. Doktora başvuruları da yüksek lisans başvuruları aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Doktora çalışmanızdan sonra yardımcı doçentlik ilanı veren üniversiteler başvuruda bulunmalısınız. İlan veren üniversiteleri My Memur olarak sizler ile paylaşmaktayız. Yardımcı doçent olaraktan üniversitelerde ders verme, araştırma yapma ve makale hazırlayabilirsiniz.

Doçentlik Olmak
Doçentlik Olmak

Doçentlik olmak için ise; yardımcı doçentlik sırasında elde ettiğiniz akademik puanınız ile üniversitenizin rektörlüğüne doçent olma isteği ile başvuruda buluna bilirsiniz. Rektörlük gerekli incelemelerin ardından uygun görürse kadro açılması için gerekli işlemleri yapar.

Profesör olmak için doçentlik sırasında elde ettiğiniz akademik puanınız ile üniversitenizin rektörlüğüne profesörlük kadrosu için başvuruda bulunmalısınız. Rektörlük gerekli incelemelerin ardında yeterli gördüğü takdirde uygun bulursa YÖK kadro açması için gerekli işlemleri gerçekleştirir.

Öğretmen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akademisyen Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!