ALES 2019/1 Sınav Giriş Yerleri Ne Zaman Açıklanacak

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan ALES 2019 yılı başvuruları 5 Mart tarihinde başladı. Başvurusunu yapan adaylar merakla 2019 ALES sınav giriş yerlerinin açıklanmasını bekliyor.

53466
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ülke genelinde belirlenen merkezlerde yapılıyor. Genellikle yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınav olarak da değerlendirilen ALES, ayrıca yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek olan adayların seçiminde ilgili kurumların aradığı şartlar arasında yer alan bir sınavdır.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya naklen atanabilmek için ya da doktora eğitimi için ALES sınavına girilmesi gerekli şartlardan biridir.

İlkbahar dönemi ALES başvuruları 5 Mart 2019 tarihinde başladı. ALES’e başvuru yapmamış olan adaylar için 13 Mart 2019 tarihi ise son gün olarak açıklandı. ÖSYM’nin internet sitesinden veya herhangi bir ÖSYM bürosunda yapılan ALES başvuruları ayrıca elektronik ortamda da yapılabildi. Adaylar başvuru giriş formunu doldurduktan sonra 120 TL olan sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamış oldular.

2019 ALES SINAVI İLE İLGİLİ DETAYLAR

ALES giriş yerleri 2019 açıklandı mı? Mayıs dönemi ALES’e girmek isteyen ve sınav başvurularını sorunsuz tamamlamış olan adaylar sabırsızlıkla ALES sınav giriş belgelerinin açıklanmasını bekliyor. Peki merak edilen 2019 ALES giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı mı? Henüz açıklanmayan SALES giriş belgelerinin 27 – 28 Nisan tarihlerinde açıklanması bekleniyor.

2019 ALES ne zaman yapılacak? ÖSYM’nin açıklanan sınav takvimine göre 2019’un ilk ALES ilkbahar dönemi sınavı 5 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak. 2019 ALES Sınavı ne zaman açıklanacak? ALES sonuçları 30 Mayıs 2019 tarihinde erişime açılacak.

Sınav sonucu ise ÖSYM tarafından adaylara duyurulacak. 2018 ALES ilkbahar dönemi Sınavında 15 dakika kuralı geçerli olmayacak. Sınav ücretleri, başvuruların başladığı gün, kılavuzda yayımlanacak. ALES Sınav sonuçları ise kurum tarafından yayımlanan 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!