ALES 2019/1 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak! ALES Soru ve Cevapları

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki defa olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilen ALES sınavı 5 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı. Sınava giren adaylar sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor.

53768
Abone Ol
Daha Fazla

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından yılda iki defa olmak üzere ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde lisans mezunları için yapılan bir sınavdır. Genellikle yüksek lisans yapmak isteyen adayların başvuru yaptığı bir sınav olarak da bilinen ALES, aynı zamanda Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya naklen atanabilmek için ayrıca doktora eğitimi almak için girilmesi gereken bir sınavdır.

İlkbahar dönemi ALES başvuruları 5 Mart 2019 tarihinde başladı. ALES’e başvuru yapmamış olan adaylar için 13 Mart 2019 tarihi ise son gün olarak açıklandı. ÖSYM’nin internet sitesinden veya herhangi bir ÖSYM bürosunda yapılan ALES başvuruları ayrıca elektronik ortamda da yapılabildi. Adaylar başvuru giriş formunu doldurduktan sonra 120 TL olan sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamış oldular.

ALES 2019/1 sınavı ÖSYM tarafından hazırlanan sınav takvimine uygun olarak 5 Mayıs 2019 Pazar günü yapıldı. 2019 ALES ilkbahar yani Mayıs dönemi sınavına giren adaylar büyük bir merakla sınavın açıklanacağı tarihi bekliyor. ALES 2019 sınav sonucu adaylara ne zaman açıklanacak? 2019 ALES İlkbahar Dönemi yapılan sınav sonucunun açıklanacağı tarihi ÖSYM tarafından sınav takviminde açıklandı. Yüz binlerce adayın heyecanla beklediği ALES sınav sonucu 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

Adaylar 2019 – ALES İlkbahar Dönemi sınav sonuçlarını ÖSYM’nin resmi sitesinden öğrenebilecekler. Adaylar ÖSYM’nin sitesine girerek sınav sonuçlarını T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM https://sonuc.osym.gov.tr. İnternet adresinden sorgulayabilecekler. Ayrıca ALES soru ve cevapları için yine ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

ALES 2019 Soru ve Cevapları İçin TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!