ALES 2019/1 Sonuçları Açıklandı

ÖSYM 2019 yılı ALES/1 sınav sonuçlarını açıklandı. ALES sonuçlarına My Memur haberden direk ulaşabilirsiniz.

featured

 

ÖSYM tarafından ALES Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2019 ALES/1 sonuçları ÖSYM Sonuç açıklama sistemi üzerinden açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya ve aşağıdaki bağlantıdan ALES/1 kılavuzuna ulaşabilir ve sınav değerlendirmesine dair detayları öğrenebilirsiniz.

2019-ALES/1 Sonuçları Açıklandı

5 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1)  değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 24 Mayıs 2019 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin aşağıdaki “www” bağlantısında yer alan sonuç açıklama sistemi internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

ALES/1 DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES PUAN TÜRLERİ VE TEST AĞIRLIKLARI

ALES Sayısal Puanı: Sayısal Testi 0,75. Sözel Testi 0,25.

ALES Sözel Puanı: Sayısal Testi 0,25. Sözel Testi 0,75.

ALES Eşit Ağırlık Puanı: Sayısal Testi 0,50. Sözel Testi 0,50.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ales1.jpg

Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Kılavuzu:

ALES/1 sonuçları:

pdf.jpg

www.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ALES 2019/1 Sonuçları Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!