1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SINAVLAR

 4. ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?
ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, yüksek öğretim eğitimi almak isteyen ve yükseköğretim kurumlarında personel olmak isteyen kişilere yönelik yapılan sınavdır. Detaylar...

A+A-

Lisans eğitimini tamamlayan birçok kişi, bu sınava girmek ister ve bu konuda bilgi edinmeye çalışırlar. Peki, ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?, ALES Ücreti Ne Kadar?, ALES Ödemesi Nasıl Yapılıyor?, İşte ALES ile ilgili olarak merak edilen soruların cevaplarına sizler için yazımızda yer verdik.

ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALES başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle lisans derecesinde üniversite mezunu olması gerekir. 4 yıllık bu eğitimin tamamlanmasından sonra yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen kişiler ya da akademik personel olmak isteyen kişiler ALES'e girmek zorundadır. ALES başvurusu yapmak isteyen kişiler, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bu sınava, ÖSYM'nin internet sitesi ais.osym.gov.tr adresi üzerinden basvurabilirler. Bu internet sitesine TC kimlik numarası  ile giriş yapıldıktan sonra, gerekli başvuru formu doldurulur ve başvuru yapılmış olur. Adayın bu başvuruyu yapabilmesi için sistemde geçerli bir fotoğrafın yer alması gerekmektedir. Geçerli bir fotoğrafı sistemde bulunmayan adaylar, başvuru işlemlerini tamamlamak için ÖSYM bürolarına giderek işlem yapmalıdır. Geçerli fotoğraf, son 50 ay içerisinde çekilmiş olan fotoğraftır. Bu süre içerisinde çekilmiş fotoğrafı olmayanlar ya da sistemde fotoğrafı bulunmayanlar ise geçerli fotoğrafı olmayanlar kategorisine girer.

ALES'e girecek olan adaylar, internet üzerinden başvuru işlemlerini yaptıktan sonra, sınav ücreti yatırmalıdırlar. ALES sınav ücretleri anlaşmalı bankaların, şube, atm, internet ya da cep bankacılığı uygulamaları ile yapılabilmektedir. ALES'e girecek olan kişi, gerekli olan başvuru formunu doldurduktan sonra ödeme işlemini de yerine getirir ise başvuru işlemi başarı ile tamamlanmış olur. ALES'e girecek kişinin dikkat etmesi gereken nokta ise bu başvuru işlemlerini başvuru süresi içerisinde tamamlamaktır.

ALES Ücreti Ne Kadar?

ALES ücreti genel olarak her yıl ya da bir kaç yılda bir artış göstermektedir. ALES'e girecek olan kişilerin, anlaşmalı bankalara bu ücretleri yatırması beklenir. 2020 yılı ALES ücreti, 130 lira olarak belirlenmiştir.

ALES Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

ALES'e başvuru işlemlerini tamamlamak için anlaşmalı bankalara 130 tl sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir. Pandemi dolayısı ile alınan karara göre banka şubesine 50 metre yakında atm bulunuyor ise ödeme şubeden alınmayacak, atm aracılığıyla ödeme alınacaktır. ALES ücreti yatırılabilecek anlaşmalı bankalar şöyle sıralanabilir:

 • Akbank’ın tüm şubeleri, atm ve internet bankacılığı,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, atm ve internet bankacılığı,
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, atm ve internet bankacılığı,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, atm ve internet bankacılığı,
 • Halkbank atm, internet bankacılığı ve şubeler
 • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve atm'leri
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve atm’den ücret yatırılmamaktadır.)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.