1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. ALES’e Kimler Katılabilir?
ALES’e Kimler Katılabilir?

ALES’e Kimler Katılabilir?

ALES, eğitim hayatını ilerletmek için girilmesi gereken ve ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Her yıl on binlerce kişi, ALES’e girer. Peki, ALES Nedir?, ALES Hakkında Ayrıntılar Nelerdir?, ALES’e Kimler Katılabilir?, ALES’in Geçerlilik Süresi Ne Kadar? ve 2020 Yılı ALES Ne Zaman Gerçekleşecek? İşte merak edilen tüm soruların cevapları yazımızda yer alıyor.

ALES Nedir?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Lisans eğitimini bitiren ve  üst seviye eğitimi almak isteyen kişilerin başvurduğu bu sınav, yüksek lisans yapmak için kişilerin girdiği sınavdır. ÖSYM tarafından yapılan bu sınava, yükseköğretim kurumlarında görev almak isteyen kişiler de girmektedir. Kişi, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, çevirici, uzman ve planlamacı olarak yükseköğretim kurumlarında yer almak için de bu sınava girebilir.

ALES Hakkında Ayrıntılar Nelerdir?

ALES, ilkbahar ve güz dönemlerinde birer kez ve online olarak da bir kez olmak üzere e- ALES uygulaması ile bir yılda toplam üç kez yapılır. ALES, Türkiye’nin her ilinde yapılmaktadır. Yüksek lisans eğitimi için yurtdışına gönderilecek olan kişilerinde bu süreçte ALES’e girmesi ve iyi bir puan alması beklenir. Tezli yüksek lisans eğitimi için ALES puanı almak şarttır. ALES’ten yüksek puan alan kişiler, yüksek lisans sırasında öne geçerler. Tezsiz yüksek lisans yapacak adaylar, ALES sınavına girmek zorunda değillerdir.

ALES, ağırlıkları farklı, KPSS gibi bir sınav değildir. Genel anlamda tek amacı sözel ve sayısal alanda analitik düşünme yeteneğini ölçmeye yönelik yapılan bir sınavdır. ALES, toplamda 150 dakika süren ve 100 sorunun olduğu bir sınavdır. Sınavda, 50 adet sözel ve 50 adet sayısal alan sorusu bulunur. Kişi istediği kadar ALES’e girebilir.

ALES’e Kimler Katılabilir?

ALES’e girmek için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Bu şartları yerine getiren ve ALES’e girmeye hak kazanan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Lisans eğitimini tamamlayan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyenler,
  • Yurtdışında üniversite eğitimi almış ve Türkiye’de denklik sağlayabilenler,
  • Tezli yüksek lisans eğitimi almak isteyenler,
  • Yüksek öğretim kurumlarında personel olarak çalışmak isteyenler

ALES’in Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

ALES puanı alındıktan sonra beş yıl boyunca kullanılabiliyor. Bu beş yıllık süre, sınav puanı açıklandığı andan itibaren başlıyor. Bu süre içerisinde ALES puanını kullanmayan kişi, tekrar sınava girmek zorundadır, çünkü sınav puanı düşmüş olur.

2020 Yılı ALES Ne Zaman Gerçekleşecek?

2020 yılı ALES tarihi, bahar sınavının pandemi nedeniyle ertelenmesinden sonra, ÖSYM tarafından değiştirildi. Sınava geç başvuruların 1 Temmuz tarihinde yapılması karar verildikten sonra sınav tarihi, 16 Ağustos 2020 olarak belirlenmiştir. Sınava en az 1 hafta kala ise aday öğrencilerin sınav giriş yerleri belirlenecek. Adaylar, sınav yerlerine ÖSYM’nin internet sayfasından bakabilecekler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.