ALES’e Kimler Katılabilir?

ALES, eğitim hayatını ilerletmek için girilmesi gereken ve ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65709
Daha Fazla Göster

Sınavın Geçerlilik Süresi Ne Kadar? ve 2021 Yılı ALES Ne Zaman Gerçekleşecek? İşte merak edilen tüm soruların cevapları yazımızda yer alıyor.

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Lisans eğitimini bitiren ve  üst seviye eğitimi almak isteyen kişilerin başvurduğu bu sınav, yüksek lisans yapmak için kişilerin girdiği sınavdır. ÖSYM tarafından yapılan bu sınava, yükseköğretim kurumlarında görev almak isteyen kişiler de girmektedir. Kişi, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, çevirici, uzman ve planlamacı olarak yükseköğretim kurumlarında yer almak için de bu sınava girebilir.

ALES Hakkında Ayrıntılar Nelerdir?

ALES Hakkında Ayrıntılar Nelerdir?
ALES Hakkında Ayrıntılar Nelerdir?

İlkbahar ve güz dönemlerinde birer kez ve online olarak da bir kez olmak üzere e- ALES uygulaması ile bir yılda toplam üç kez yapılır. Türkiye’nin her ilinde yapılmaktadır. Yüksek lisans eğitimi için yurtdışına gönderilecek olan kişilerinde bu süreçte sınava girmesi ve iyi bir puan alması beklenir. Tezli yüksek lisans eğitimi için bu sınav puanı almak şarttır. Sınavdan yüksek puan alan kişiler, yüksek lisans sırasında öne geçerler. Tezsiz yüksek lisans yapacak adaylar, bu sınava girmek zorunda değillerdir.

Ağırlıkları farklı, KPSS gibi bir sınav değildir. Genel anlamda tek amacı sözel ve sayısal alanda analitik düşünme yeteneğini ölçmeye yönelik yapılan bir sınavdır. Toplamda 150 dakika süren ve 100 sorunun olduğu bir sınavdır. Sınavda, 50 adet sözel ve 50 adet sayısal alan sorusu bulunur. Kişi istediği kadar bu sınava girebilir.

Sınava Kimler Katılabilir?

Sınava girmek için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Bu şartları yerine getiren ve sınava girmeye hak kazanan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Lisans eğitimini tamamlayan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyenler,
  • Yurtdışında üniversite eğitimi almış ve Türkiye’de denklik sağlayabilenler,
  • Tezli yüksek lisans eğitimi almak isteyenler,
  • Yüksek öğretim kurumlarında personel olarak çalışmak isteyenler

Sınavın Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Geçerlilik Süresi Ne Kadar?
Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Gerekli puanı alındıktan sonra beş yıl boyunca kullanılabiliyor. Bu beş yıllık süre, sınav puanı açıklandığı andan itibaren başlıyor. Bu süre içerisinde bu sınavın puanını kullanmayan kişi, tekrar sınava girmek zorundadır, çünkü sınav puanı düşmüş olur.

2021 Yılı ALES Ne Zaman Gerçekleşecek?

2021 yılı sınav tarihi, 2 Mayıs 2021 olarak belirlenmiştir. Sınava en az 1 hafta kala ise aday öğrencilerin sınav giriş yerleri belirlenecek. Adaylar, sınav yerlerine ÖSYM’nin internet sayfasından bakabilecekler.

ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ALES’e Kimler Katılabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!