Ali Yalçın ve Bakan Selçuk’tan Eğitim Gündemine Dair Açıklama

Eğitimciler Birliği Sendikası Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'la bir araya gelerek eğitim gündemine dair açıklamalarda bulundu. İşte değinilen konular ve Bakan'ın cevapları!

featured

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü itibarıyla Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret ederek, eğitim ve eğitim çalışanlarının gündemine dair başlıkları görüştü. Gündemde yer alan eğitim ve eğitimcilerin sorunlarına dair önemli açıklamaları My Memur olarak yayımlıyoruz.

Genel Başkan Ali Yalçın, sorunların bir an evvel giderilmesi, verilen sözlerin daha fazla zaman geçirilmeden yerine getirilmesi gerektiğini ifade ederek, soru işareti oluşturan çalışmalara ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesini, belirsizliklerin ivedilikle ortadan kaldırılmasını istedi.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

2023 Eğitim Vizyonu’nda, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılacağının ifade edildiğini hatırlatan Ali Yalçın, “Aradan uzun bir zaman geçti. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili nasıl bir çalışmanın yürütüldüğüne ilişkin kamuoyuna yansıyan bir bilgi yok. Başta öğretmenler olmak üzere, eğitim paydaşları ve kamuoyu kanun taslağının içeriğini, ne zaman tamamlanarak Meclis’e gönderileceğini merak etmektedir. Sendika olarak, konuyla ilgili görüşlerimizi açıklamış ve yetkililere iletmiştik. Çalışmanın, beklentileri karşılayacak şekilde tamamlanarak hayata geçirilmesi elzemdir” dedi.

ÖĞRETMEN YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ

Öğretmen yer değiştirme sisteminde adaletin sağlanması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “İl içi, il dışı ve mazerete dayalı yer değişikliklerindeki takvime bağlı adaletsiz uygulamalar eğitim çalışanlarını ve ailelerini mağdur etmektedir. Bu nedenle, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde gerekli düzenlemeler yapılmalı ve atama takvimleri adaleti sağlayacak ve mağduriyetleri ortadan kaldıracak şekilde yeniden düzenlenmelidir” şeklinde konuştu.

MEVCUT YÖNETİCİLER

Yalçın, eğitim kurumu yöneticiliği görevlendirme sürecinde mevcut yöneticilere, tercihlerine ve isteklerine bağlı olarak yeniden görevlendirme başvurusunda bulunmanın yanı sıra, sınava dayalı ilk defa görevlendirme için de başvuruda bulunma ve görevlendirilme hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti.

BÖLGE HİZMETİNE BAĞLI YER DEĞİŞİKLİĞİ

Yalçın, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde şube müdürleri yönünden bölge hizmetine bağlı yer değişikliğinin 4 ve 5. hizmet bölgeleri için isteğe bağlı hâle getirilmesi yönündeki taleplerini bir defa daha dile getirdi.

DERS ÇEŞİTLİLİĞİ AZALTILIRKEN, YENİ SORUNLARA YOL AÇILMAMALI

Hem Vizyon Belgesi’nde hem de kamuoyuna yapılan birçok açıklamada ortaöğretimdeki ders çeşitliliğinin azaltılacağının, 5-6 derse indirileceğinin ifade edildiğini söyleyen Yalçın, şöyle konuştu: “Bu konudaki çalışmaların hangi aşamada olduğu, nasıl bir ortaöğretim sistemi tasarlandığı, ders çeşitliliğinin azaltılması durumunda, artık verilmeyecek derslerin öğretmenleri için ne yapılacağı, saati artan dersler için öğretmen ihtiyacının nasıl kapatılacağı, genel olarak ders saatleri değiştiğinde öğretmen normlarının düzenlenmesi için neler yapılacağı, dahası, önümüzdeki yıldan itibaren uygulamak istendiğinde, ortaöğretim müfredatı ve ders kitapları ile ilgili çalışmaların ne zaman ve nasıl tamamlanacağı gibi birçok soru cevaplanmayı beklemektedir.”

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ

Genel Başkan Ali Yalçın, yabancı dil öğretiminin dönüştürüleceğinin ve bu konuda geniş bir pilot uygulama yapılacağının geçen Eylül ayında ve 2019 Mayıs ayı başında dile getirildiğini söyleyerek, bununla tam olarak neyin kastedildiğinin izaha muhtaç olduğunu, daha önce tartışılan ‘5. sınıfların hazırlık sınıfı olması’ gibi bir hedeflerinin olup olmadığı konusunda, belirsizliklerin giderilmesi anlamında, eğitim çalışanlarının ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

BAKAN SELÇUK: ÇALIŞMALARIMIZI MAĞDURİYET OLUŞTURMAYACAK ŞEKİLDE YAPIYORUZ

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili teknik çalışmaları tamamladıklarını, mali ve uygulamaya yönelik çalışmalarının devam ettiğini ve bunu da bir an evvel tamamlamanın çabası içerisinde olduklarını söyledi.

Selçuk, mevcut öğretmen yer değiştirme sisteminin adaletsizlik doğurduğunu ve bu sebeple yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ders çeşitliliğinin azaltılmasıyla, öğrencileri üniversiteye daha iyi bir şekilde hazırlamayı hedeflediklerini dile getiren Selçuk, norm fazlası oluşturmayacak tedbirleri aldıklarını, eğitimcilerin mağduriyet yaşamaması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Yabancı dil öğretiminde bir model üzerinde çalıştıklarını söyleyen Bakan Selçuk, bu konuda deneyimi olan üniversitelerle iş birliği yaparak, kısa sürede ve iyi bir şekilde yabancı dil öğretmenin arayışında olduklarını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ali Yalçın ve Bakan Selçuk’tan Eğitim Gündemine Dair Açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!