Alttan Dersi Olanlar DGS Yapabilir Mi?

DGS, yani Dikey Geçiş Sınavı, iki yıllık önlisans ya da meslek yüksek okulu okuyanların girebileceği bir sınavdır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65197
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu sınav ile kişi, iki yıllık eğitimini dört yıllık lisan eğitimi dereceğine yükseltmek için bu sınava girmektedir. Peki, Kimler yapabilir?, Kimler yapamaz? işte bu merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kimler DGS Yapabilir?

İki yıllık yüksek öğretim mezunu olan kişiler sınavına girebilir. Önlisans ve meslek yüksek okulu mezunu öğrenciler DGS sınavına girmeye hak kazanırlar. Ön lisans ve meslek yüksek okulunda okuyan kişiler, son yıllarında girebilirler. Tüm dersleri alttan bulunan öğrenciler bile  girebilir. Önemli olan son sınıfta bulunuyor olmaktır. Tüm dersleri alttan olsa bile kişi DGS’ye girerek tercih işlemi yapabilir.

İlk dönemden tek dersi bulunan kişi veya staj ya da bitirme projesini vermemiş kişiler, DGS’yi kazanırlarsa, kazanılan üniversiteye şartlı kayıt yaptırabilirler. Kayıtlar geçici mezuniyet belgesi ile yapılır ve öğrenci diğer yıl kazanılan üniversiteye başlayabilir.

Kimler DGS Yapamaz?

Kimler DGS Yapamaz?
Kimler DGS Yapamaz?

Yüksek öğretim programlarından, önlisans ve meslek yüksek okulu mezunları ve son sınıf haricindeki kimse DGS’ye giremez. Lise ve lisans programı öğrencileri  girme hakkına sahip değildir. Ayrıca iki yıllık öğrenim döneminin ilkinde bulunan öğrencilerin  girme hakkı bulunmamaktadır.

Önlisans Sırasında Alınan Dersler, Lisans Programında Tekrarlanabilir Mi?

İki yıllık eğitim hayatınızı bitirmiş olsanız dahi lisans sırasında bazı dersleri tekrar alabilmeniz mümkündür. Bu okulun, mezun olduğunuz okula verdiği denkliğe bağlıdır. Bazen aynı üniversite içerisinde ve bölümlerinde bile bu durumla kaşılaşılabilir. Üniversitelerin ortak bir standardı olmadığı için bazı dersleri tekrar etmeniz istenebilir. Fakat bazen DGS’ye hazırlanacak olan kişiler, sınav kazanıldığında birinci sınıftan itibaren, 4 yıl okunacağı yanılgısına düşerler. Bu durum tam olarak doğru değildir. Okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir. Birinci sınıftan da başlayanlar olabildiği gibi, iki ya da üçüncü sınıftan başlayanlarda bulunmaktadır. Bazı derslerden de muaf olacağınız için kolayca üstten ders alabilir ve en kötü üç yılda üniversiteden mezun olabilirsiniz.

Ön lisans ve Meslek Yüksek Okulunda Alınan Notlar Sayesinde Derslerden Muaf Olunabilir Mi?

Alttan Dersi Olanlar DGS Yapabilir Mi?

Bu çok olasılıklı bir durumdur. İki yıllık eğitim sırasında aldığınız dersin, lisans programında karşılığı bulunmuyor olabilir, dönemlik ve yıllık ders farkı bulunuyor olabilir ya da dil farkı, kredi uyuşmazlığı ile karşı karşıya gelinebilir. Bu nedenle tüm derslerin sayılabileceği gibi, hiçbir ders sayılamayabilir de… Bu durum üniversite senatosu tarafından belirlenmektedir.

Hazırlık Sınavından Kalınırsa Okulla İlişki Kesilir Mi?

Bu durumda yüzde yüz net bir cevaba sahip değildir. Her okulun kendine göre bir uygulaması olduğundan bu durum da değişiklik gösterebilmektedir. Bazı okullar hazırlık sınavı geçilemediğinde mezun olana kadar hazırlık geçme sınavını verme hakkı tanırken, bazı okullar hazırlık şartı olmayan bir okula geçiş yapmanızı sağlar. Tercihlerinize yazacağınız okulların bu bilgileri DGS Kılavuzu’nda açıklanmıştır. Bu kılavuzu inceleyerek tercih yapabilirsiniz.

Lisans Eğitimine Başlanan Okul Değiştirilebilir Mi?

Lisans eğitimine başlanılan okuldan herhangi bir neden ile başka okullara geçmek mümkündür. Merkezi yerleştirme ya da yatay geçiş ile üniversite değişiklik yapılabilir. Ancak bu geçiş ilk ve son sene yapılamaz. Her üniversitede uygulamalar değişse de genel olarak dönem sonu, dönem başı ya da dönem ortasında geçiş yapma hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca DGS ile okula gelenlerin, Erasmus ve Farabi gibi öğrenci değişim programlarına katılmaları önünde engel bulunmamaktadır.

KPSS Türleri Nelerdir?

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Alttan Dersi Olanlar DGS Yapabilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!