Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Normal araç sürücülerinden ayrılan birkaç püf noktası ile birlikte ambulans şoförleri, günümüzde önemli meslek kollarından biri olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63571
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok farklı durum sonucunda oluşabilecek yardım ihtiyaçlarında, ilkyardım ve acil müdahale ekiplerini olay yerine götürmekte olan ambulans şoförleri araç teknikleri konusunda son derece gelişmiş olmalıdır. Acil müdahale ekiplerinin olay yerinden aldıkları yaralı veya yaralıları, aynı zamanda en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarına ulaştırmalıdır.

Günümüzde istihdam edilmek adına birçok farklı şansa sahip olan bu meslek kolu, 112 Acil Yardım ekipleri ile işbirliği yapmaktadır. Direksiyon başındaki teknik özelliklerinin yanı sıra bu meslek grubunda farklı yeterlilikler ve eğitim seviyeleri de aranmaktadır.

Bu anlamda, yazımızda ambulans şoförü olmak için gerekenleri ve hangi özelliklere sahip olunması gerektiği bulunabilmektedir.

Ambulans Şoförü Nedir?

Ambulans şoförleri, herhangi bir problem nedeniyle sorun yaşamakta olan hastaların ilkyardım ekipleri ile birlikte sağlık kuruluşlarına en kısa süre içerisinde sevk edilmesini sağlayan kişiler olarak bilinmektedir. Ambulans şoförleri, hastanenin yardım araçları ile birlikte hastaların olay yerinden en yakın sağlık kuruluşlarına taşınması konusunda yükümlüdür. Bu bağlamda acil yardım gereken durumları da içermesinden dolayı, şoförler stresli ve ani manevralar gerektiren bir meslek kolu altında çalışmaktadır. Bu nedenle de sahip oldukları meslek kolu aslında son derece değerlidir.

Ambulans Şoförleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Ambulans Şoförleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?
Ambulans Şoförleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Ambulans şoförü olmak isteyenlerin sahip olması gereken özelliklerin en başında ileri seviye araç kullanabilme kabiliyeti gelmektedir. İyi bir araç kullanma özelliğine sahip olan şoförler her zaman için ön plana çıkmayı başarmaktadır. Şoförlerin sahip olduğu yetiler ile beraber, hastaların da sağlı kuruluşları çatısı altında daha hızlı bir şekilde yardım alabilmesi mümkündür. Bu nedenle özellikle sağlık kuruluşuna gidiş süreci sırasında ilkyardım ekipleri kadar ambulans şoförlerinin de büyük görev ve sorumlulukları vardır. Bu anlamda, araç kullanma tekniklerinin yanı sıra şoförlerin görev yaptığı yerde farklı sorumlulukları da bulunmaktadır.

Ambulans Şoförlerinin Görevleri Nelerdir?

Ambulans şoförleri ileri düzeyde araç kullanma yeteneklerine sahip olmalarının yanı sıra arka tarafta hastaya ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanlarının da çalışma şartlarını kolaylaştırmalıdır. Aynı zamanda hastanın da sarsılmasını engellemek adına hem hızlı, hem de dikkatli bir şekilde davranmak zorundadır. Bunun için de sahip olduğu göreve olan dikkati en üst düzeyde olmalıdır. Bu unsurları taşımayı başaran kişiler, ambulans şoförü olmak için avantaj yakalamaktadır. Şoförler bunlarla beraber bazı farklı görevlere de sahip durumdadır.

 • Ambulans şoförleri ambulansı her zaman için hazır bir durumda bulundurmalıdır. Çünkü hastanelere gelen ihbar ve çağrılar, oldukça zamansız olabilir. Bu nedenle görev için tetikte olmak son derece önemlidir. Vakit kaybı yaşamadan yola çıkmaları şarttır.
 • Şoförler ihbarın gelmesinin ardından ambulans içi ekip ile beraber hızlı bir şekilde olay yerine geçiş yapmalıdır. Yolda hem hızlı hem de dikkatli olmaları, olay yerine en kısa sürede gelmelerini sağlayacaktır.
 • Ambulans şoförleri adres karışıklığı yaşamamalıdır. Bu nedenle adresin kendisine iletilmesinin ardından şehir planından, haritalardan veya harita uygulamalarından yardımlar almalıdır. Böylelikle intikal edilen adresi en kısa süre içerisinde bulma şansı elde eder.
 • Ambulans şoförleri ani durumlarda sirenlerini ve işaret lambalarını kullanmalıdır. Bir canı sağlık kuruluşuna taşırken zamanla yarışan ambulans şoförleri, şehir içi trafikte takılmamalı ve en pratik yöntemler ile olay yerine veya sağlık kuruluşuna varmalıdır.
 • Ambulans içinde bulunan malzemeler, ilk yardım için son derece önemlidir. Ambulans şoförü araç içerisinde bulunan malzemelerin azalması veya bitmesi durumunda yetkilileri bilgilendirerek ürünlerin yenilenmesini istemelidir.
 • Aracın ömrü, hastaların ilk yardımı ve hastaneye ulaşımı için son derece önemlidir. Bu nedenle şoförler kullandıkları araçların ömürlerini kontrol etmeli, rutin bakımlarını hiçbir şekilde aksamadan yapmalıdır. Aksi taktirde yolda kalma veya daha büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumu yaşamamak adına önlemleri erkenden alarak en pratik çözümleri uygulamak büyük avantajlar sağlayacaktır.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförü olmak için gereken yeterlilikler ve eğitim düzeyleri de büyük bir merak konusudur. Bireyler, gereken tüm eşikleri aşarak bu mesleğe adım atmak için gereklilikleri araştırmaktadır. Kamu ve özel sektör için, ambulans şoförü iş ilanları araştırılmaktadır. Bireyler, aşağıdaki şartları karşıladığı takdirde ambulans şoförü olma imkanı elde edebilir.

 • Ambulans şoförü adayları en az lise mezunu olmalıdır.
 • Minimum B tipi sürücü ehliyetine sahip olmalıdır.
 • Şoförlerin sahip olduğu ilk yardım sertifikası, başvurular için şarttır.
 • Sağlık Bakanlığı onaylı yerlerde psikolojik analiz testlerinin yapılması ve tam başarı ile geçilmesi elzemdir.
 • İleri sürüş teknikleri konusunda bakanlıklar tarafından onaylı yerlerden sertifika sahibi olunmalıdır.

Ambulans Şoförü Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Ambulans şoförleri, kısa süre içerisinde hayat kurtarmak adına sağlık çalışanları ile beraber en önemli role sahip kişiler olarak bilinmektedir. Bununla birlikte şoförler, sağlık çalışanlarının da hayatlarından sorumludur. Bu anlamda, işe alım sürecinde kişilerden sertifika talep edilmektedir. Birçok kişi de bu sertifikayı nasıl alacaklarına dair soru işaretleri barındırır. Ambulans şoförü sertifikası, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortak bir şekilde yürütülen eğitimler sonucunda alınmaktadır. Adayların bu eğitimlere katılması ve eğitim sonrasında sertifika sınavlarında tam başarı örneği göstermesi gerekmektedir. Teorik ve pratik eğitimleri başarıyla tamamlayarak sınavdan geçerli puanı alan adaylar ambulans şoförü sertifikasına sahip duruma gelmektedir. Oldukça önemli olan bu sertifika ve kursta, ambulans şoför adaylarının acil durumlarda sorunsuz bir yolculuk yapmaları yönünde önemli bilgiler verilmektedir.

Ambulans İlk Yardım Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Ambulans şoförleri, standart bir sürücüden sağlık anlamında daha bilgili olmak zorundadır. Bu nedenle de çalışacakları yerde aranan şartlardan biri de şoförlerin ilkyardım sertifikası sahibi olmalarıdır. Büyük bir önem arz eden ilkyardım sertifikası, verilen eğitimler sonucunda alınmaktadır. 8 saatlik bir eğitimin ardından alınan ilk yardım sertifikası, fiyat anlamında şehirden şehre değişiklik gösterebilmektedir.  Eğitimler, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından düzenlenmektedir. Bazı şehirlerde 8 yerine 16 saatlik eğitimler ile de karşılaşılabilir. İSMEK bünyesinde gerçekleşen eğitimlerde, herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Ambulans şoförlerinin ilkyardım eğitimi almasının ardından sertifikaların geçerlilik süresi İş Kanunu kapsamında 3 yıl ile sınırlanmıştır. 3 yılın ardından, ambulans şoförleri bir kez daha ilk yardım sertifikası almak zorundadır.

Ambulans Şoförlerinin Çalışma Şartları

Ambulans şoförleri stres yönetimini de yaparak işlerini icra etmektedir. Gün boyunca hizmet verebilme ihtimali bulunan ambulans şoförleri, stres altında doğru kararlar verebilmelidir. 24 saatlik çalışma süresinin ardından şoförler 2 gün dinlenmektedir. Maaşları da bu çalışma sistemine göre düzenlenmiştir.

Ambulans Şoförleri Ne Kadar Maaş Alır?

Ambulans şoförleri, özel sektörde veya kamu sektöründe çalışabilirler. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ambulans şoförü alımlarında KPSS şartı aranmaktadır.

Özel sektördeki ambulans şoförleri 4 bin 500 liradan başlayarak tecrübesine göre daha üst limitlerde maaş alabilmektedir.

Kamu sektöründe ise ambulans şoförleri meslekte bulunma yıllarına, çalıştıkları kurum ve kuruluşa göre değişen maaşlar alırlar.

Hemşire Nasıl Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!