1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Ambulanslarda Artık Diş Kontrolü Yapılacak
Ambulanslarda Artık Diş Kontrolü Yapılacak

Ambulanslarda Artık Diş Kontrolü Yapılacak

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderdiği yazıda ambulanslardan

A+A-

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderdiği yazıda ellerinde kullanılabilecek daha doğrusu ambulanslardan dönüşümü uygun olanların Halk Sağlığı Müdürlüklerine devredilerek mobil diş tarama araçlarına dönüştürülmesi için 30 Haziran 2014 tarihine kadar süre verdildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri tarafından devredilen ambulanslar Halk Sağlığı Müdürlüğü döner sermaye kaynakları kullanılarak 15 Ağustos 2014 mesai bitimine kadar mobil diş tarama araçlarına dönüştürülme işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. İşte Yazı

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

 

Sayı: 49654233/199 Konu: Mobil Diş Aracı

.......................VALİLİĞİNE

(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

İlgi: a) Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 10.03.2014 tarih ve 39942531/301.04 sayılı yazısı

b) Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 10.04.2014 tarih ve 39942531/301.01 sayılı yazısı

 

2004 yılında yapılan Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili çalışması neticesinde gelişmiş ülkelere göre yüksek olduğu tespit edilen DMFT (Çürük, Kayıp, Dolgulu, Diş) îndeksi ve Önemli Çürük İndeksi (SİC) göz önünde bulundurularak illerinizde, mobil diş tarama araçları da kullanılarak koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılması çalışmalarının başlatılması dair ilgi kapsamında ilgi (a) yazı ile İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü envanterinde bulunan ambulanslardan dönüşümü uygun olanların Halk Sağlığı Müdürlüklerine devredilerek mobil diş tarama araçlarına dönüştürülmesi istenmiş, sahada yaşanan tereddütler üzerine gönderilen ilgi (b) yazı ile de devri sağlanan araçların, Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından mobil diş tarama araçlarına dönüştürüleceği bildirilmişti.

Yapılan çalışmalar sonucunda, mobil diş tarama aracı bulunmayan yetmiş dört ilimizde, İl Sağlık Müdürlüklerinin koordinasyonunda, devredilmesi düşünülen araçlar belirlenerek Kurumumuza bildirilmiştir. Ancak geçen süre zarfında araçların devrini sağlayıp dönüştürme işlemini başlatamayan halk sağlığı müdürlüklerinin bir kısmı, devri düşünülen araçların dönüşüme uygun olmadığını bildirdiğinden, bir kısmı da dönüşüm için örnek bir proje talebinde bulunduğundan dolayı aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1)           İlgi (a) yazıyla, ambulanslardan dönüşümü uygun olanların Halk Sağlığı Müdürlüklerine devredilerek mobil diş tarama araçlarına dönüştürülmesi istenmiş olduğundan, dönüşümü uygun olmayan araçların devirleri yapılmamalı, İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşülerek uygun standartlara sahip araçlar belirlenmeli, devir işlemleri 30 Haziran 2014 tarihi mesai bitimine kadar sonuçlandırılmalıdır.

2)           Devri sağlanan araçların mobil diş tarama araçlarına dönüştürülme işlemleri, ilgi (b) doğrultusunda, halk sağlığı müdürlüğü döner sermaye kaynakları kullanılarak 15 Ağustos 2014 mesai bitimine kadar tamamlanmalıdır.

 3)         İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile koordinasyon içerisinde 2013-2014 eğitim öğretim yılı ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin sayısı ve bulundukları yerler baz alınarak, bahse konu hizmetlerin sunulabilmesi için ihtiyaç duyulacak malzemelerin tedariki ve hizmetlerin planlanması çalışmaları da başlatılmalıdır. Bu kapsamda yapılacak faaliyetler birinci basamak sağlık hizmeti olarak değerlendirildiğinden malzeme giderleri, müdürlük döner sermayesinden karşılanmalıdır.

 

4) Dönüştürülecek araç için “Mobil Diş Üniti Yerleşim Projesi” örneği yazımız ekinde gönderilmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

DAĞITIM

Gereği: 81 İl Valiliği

(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

Bilgi: Acil Sağlık hizmetleri Genel Müdürlüğü Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.