1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Ameliyathane ve Diyaliz Personeline %50 Zam Müjdesi
Ameliyathane ve Diyaliz Personeline %50 Zam Müjdesi

Ameliyathane ve Diyaliz Personeline %50 Zam Müjdesi

18 Ocak 2014 tarihinde çıkarılarak resmi gazetede yayınlanan yeni torba yasada 112 Acil-Yoğun Bakımlar-Genel Acil Servis bölümlerinde çalışan sağlık personelinin

A+A-

18 Ocak 2014 tarihinde çıkarılarak resmi gazetede yayınlanan yeni torba yasada 112 Acil-Yoğun Bakımlar-Genel Acil Servis bölümlerinde çalışan sağlık personelinin nöbet ücretlerinde % 50 zam almasını konu alan maddede Ameliyathane ve Diyaliz bölümlerinde çalışan sağlık personelinin belirtilmemesi sonucu ortaya çıkan belirsizlik bu bölümlerde çalışan sağlık personelinin zamdan yararlanamaması sonucunu ortaya çıkarmıştı. Bazı hastane yöneticilerinin yasada Ameliyathane ve Diyaliz çalışanı olan sağlık personellerinin belirtilmemesini gerekçe göstererek sağlık personellerine ilgili zammı uygulamamıştı.

Aktif Sağlık-Sen Başkanı Ümit KARATAŞ yaptığı açıklamada;”Bu mağduriyetin Torba Yasa maddeleri tasarı halinde iken Ameliyathane ve Diyaliz Bölümlerinin Yasa içerisinde yer almaması ile başladığını ve yaptığımız görüşmelerde Hastane Yöneticileri Yasada bu bölümlerin olmamasından dolayı bu bölümlere %50 zamlı nöbet ücreti verilemeyeceğini beyan etmeleri sonucu; Konuyu 17 Aralık 2013 tarihinde basın açıklaması yoluyla Kamuoyuna ilk ve tek olarak kendilerinin gündeme taşıdıklarını söyledi.

Başkan Ümit KARATAŞ; Toplu Sözleşme maddeleri içerisinde bu birimlerin yer almasına rağmen 01.01.2014 tarihinden itibaren bu bölümlerde çalışanların nöbet ücreti %50 zamlı ödenmesi gerekirken 3 aydır verilmeyerek çalışanlar mağdur edilmistir.

Bu mağduriyetin çözümü için ;Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun Resmi bir yazıyla Ameliyathane ve Diyaliz çalışanlarına da %50 zamlı nöbet ücreti verileceğini tüm Hastanelere duyurması gerektiğini iletmiş ve yoğun girişimlerimiz sonucu;Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Resmi yazı yayınlayarak Ameliyathane ve Diyaliz çalışanlarının da nöbet ücretlerinin %50 oranından arttırımlı ödeneceğini duyurmuştur. “Hayırlı Olsun ” dedi.

AKTİF SAĞLIK-SEN olarak “Hak istenmez alınır” kaidesiyle Sağlık Çalışanlarının Özlük Hakları noktasında hassas olduğumuzu ve çalışanların yanında olduğumuzu ve sendikacılığı “Hak arama ve Hakkı” savunma olarak gördüğümüzü bir kere daha ifade etmek istiyorum dedi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yayınlanan Resmi Duyuru;

Bilindiği üzere, 18/01/ 2014 tarihli ve 28886 sayılı Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 10 uncu maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 33 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere “Bu ücret yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan söz konusu nöbetler için yüzde elli oranında artırımlı ödenir.” cümlesi eklenmiştir.

Öte yandan, 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Sağlık Ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” başlıklı maddesinin “ Nöbet ücreti” alt başlıklı 7 inci maddesi;

“(1) 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi uyarınca ödenen nöbet ücretleri dini bayram günleri için %20 artırımlı ödenir. Ayrıca yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için ödenen nöbet ücretleri de %50 artırımlı ödenir.” şeklindedir.

Kurumumuza intikal eden yazılardan, Mezkûr Kanunun Ek-33 üncü maddesinde diyaliz ve ameliyathane birimlerine yer verilmemesi nedeniyle bu birimlerde tutulan nöbetlerde söz konusu artırımın uygulanmasında tereddüt yaşandığının anlaşılması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

· Söz konusu %50 artırımlı nöbet ücretinin Toplu Sözleşmenin “Nöbet ücreti” alt başlıklı 7 inci maddesi uyarınca yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetleri yanında diyaliz ve ameliyathane birimleri içinde geçerli olduğu,

· Yapılacak ödemelerde, Toplu Sözleşmenin 01/01/2014 tarihi itibariyle yürürlük kazandığının göz önünde bulundurulması gerektiği hususları,

Kamu Hastaneleri Birliklerine duyurulur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.