1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Anayasa Mahkemesi Başkanı Seçilen Zühtü Arslan'ı Bekleyen Dosyalar
Anayasa Mahkemesi Başkanı Seçilen Zühtü Arslan'ı Bekleyen Dosyalar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Seçilen Zühtü Arslan'ı Bekleyen Dosyalar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Seçilen Zühtü Arslan'ı Bekleyen Dosyalar Mit Kanunu ve Dershaneler Yasası

A+A-

Haşim Kılıç’ın görevinin sona ermesinin ardından Anayasa Başkanlığı görevini devralan Zühtü Arslan’ı iki zor dosya bekliyor. Dosyalardan biri Mit Yasası diğeri Dershaneler Yasası. Raporlarının daha önceden hazırlandığı söylenmişti fakat henüz gündeme alınmamıştı. Yeni başkanın ilk inceleyeceği kritik dosyalar bu ikisi olacak.

Daha önceden iptal olması için CHP’nin Anayasa Mahkeme’sine Başvurusu olmuştu. İptal ve yürürlüğünün durdurulmasıyla ilgili başvurusunun ilk etaptaki incelemesini 14 Temmuz 2014 tarihinde yapılmıştı. Bu dosyayı esastan görüşmek üzere kabul eden Anayasa Mahkemesi, raportörün raporunu hazırlaması talimatını daha önceden vermiş ve 2 aydır rapor tamamlanmasına rağmen Haşim Kılıç raporu gündeme almamıştı. Yeni başkanın bu yasayı ne zaman gündeme alacağı merakla beklenmektedir.

CHP, Dershane yasasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 18 Nisan 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu bulunmaktaydı. CHP başvurusunda dershane düzenlemesinin "teşebbüs hürriyetini ihlal ettiğini" ve "Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 40bine yakın yöneticinin görevlerinin yasa ile sona erdirilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu" savunmuş ve bu konuda Yüksek Mahkemeye başvuru yapılmıştı.

Anayasa Mahkemesi Kararları
Anayasa Mahkemesi Yeni Başkanı

 

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.