Anayasa Mahkemesi “Memur Eski Kadrosuna Atanır”

2577 sayılı kanunun 28. Maddesine ait bazı bölümleri iptal edildi. Bu kapsamda Memur mahkemeyi kazandıktan sonra eski kadrosunun boş yada dolu olduğuna bakılmaksızın atanabilecek.

12712
Daha Fazla Göster

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen ve 8 Ocak 2016 Tarihli ve 29587 Sayılı Resmi Gazete ’de bugün yayımlanan karar ile 2577 sayılı kanunun 28. Maddesine ait bazı bölümleri iptal etmiştir. Peki; Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan bu iptal ne anlama geliyor. Şimdi siz değerli takipçilerimiz ile bu sorunun yanıtını arayalım.

Öncelikle 2577 sayılı kanunun İdari Yargılama Usulü Kanunu olduğunu belirterek başlamak isteriz. 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesinde bazı cümlelerin iptali söz konusu olmuştur. Anayasa Mahkemesi bazı cümleleri anayasaya aykırı bularak iptal etmiştir. İptal ile birlikte eğer bir memur davasını kazanırsa kadrosunun boş ya da dolu olduğuna bakılmaksızın eski kadrosuna ataması gerçekleşecektir. İptal öncesi yer alan şekliyle mahkeme kararı sonrası ya boş kadroya yada eşdeğer bir kadroya atama gerçekleşiyordu. Amir Mahkeme kararını 2 yıl içerisinde uygulayabiliyordu. Eğer Mahkeme Kararı yerine getirilmez ise de her hangi bir ceza soruşturması veya kovuşturması söz konusu edilemiyordu.2577 sayılı kanunun 28. Maddesi aşağıda bulunan şekildedir. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği cümleler ise kırmızı ile gösterilmiştir.

“Madde 28 – 1. (Değişik fıkra: 10.06.1994 – 4001 S.K./13. md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. (Değişik 3. ve 4. cümle: 10.09.2014 – 6552 S.K./97. md.) Ancak, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna ekli (1) ve (2) sayılı cetvellerde gösterilen unvanları taşıyan görevler ile farklı atama usullerine tabi olsalar dahi daire başkanı ve üstü görevlere, sivil memurlar hariç kolluk teşkilatlarının kadrolarına; açıktan, naklen veya vekaleten yapılan atama ve bu görevlerden alınma, bu görevlerle ilgili yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının gereği, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle iki yıl içinde yerine getirilir. Bu görevliler hakkındaki mezkur işlemlerin uygulanması, telafisi güç veya imkansız zararları doğuran hallerden sayılmaz. Bu fıkranın üçüncü cümlesinde belirtilen işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi ceza soruşturması ve kovuşturmasına konu edilemez; ancak disiplin hükümleri saklıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anayasa Mahkemesi “Memur Eski Kadrosuna Atanır”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!