1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Anayasa Mahkemesi Memuriyetten İhraçlar Hakkında İlk Kararını Açıkladı
Anayasa Mahkemesi Memuriyetten İhraçlar Hakkında İlk Kararını Açıkladı

Anayasa Mahkemesi Memuriyetten İhraçlar Hakkında İlk Kararını Açıkladı

Anayasa Mahkemesi, ihraç edilen kamu görevlilerinin yaptığı bireysel başvurular hakkında ilk kararını açıkladı. Anayasa Mahkemesinin KHK'larla yapılan ihraçlar için verdiği ilk kararı ve detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, ihraç edilen kamu görevlilerinin yaptığı bireysel başvurular hakkında ilk kararını açıkladı. 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ardından bugüne kadar yaklaşık 100 bin kamu personeli memuriyetten atıldı. Kamudan ihraç edilen memurların yarıdan fazlası haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Bu başvurularla ilgili Anayasa Mahkemesinin ilk kararı 9 Mart 2017 tarihli ve 30002 Sayılı Resmi Gazete2de yayımlandı. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun Genel Kurul kararıyla meslekten çıkarılan iki hakimin Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru reddedildi. Anayasa Mahkemesi, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle başvurunun kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede; anayasa ve Kanun hükümlerine göre bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine başvurabilmek için olağan başvuru yollarının tüketilmiş olması gerektiği belirtildi. Temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği iddiaları için öncelikle derece mahkemelerine gidilmesi gerektiği, konunun bu makamlar tarafından değerlendirilmesi ve bir çözüme kavuşturulmasının esas olduğu vurgulandı.

667 sayılı KHK ile meslekten çıkarılan yargı mensuplarının itiraz davalarını Danıştaya açabilecekleri 685 sayılı KHK ile belirtilmişti. İhraç edilen yargı mensupları Danıştaya açacakları dava sonucu kesinleştikten sonra Anayasa Mahkemesine gidebilecekler. Anayasa Mahkemesinin memuriyetten ihraçlar hakkındaki ilk kararı için TIKLAYINIZ.      

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler