1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Anayasa Mahkemesi, THY'de Kapsam Dışı Personelin Tazminat Davasını Sonuçlandırdı
Anayasa Mahkemesi, THY'de Kapsam Dışı Personelin Tazminat Davasını Sonuçlandırdı

Anayasa Mahkemesi, THY'de Kapsam Dışı Personelin Tazminat Davasını Sonuçlandırdı

9 Şubat 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Anayasa Mahkemesi AYM Kararı ile Türk Hava Yollarında kapsam dışı olan personele tazminat ödenmesine dair sonuç ortaya çıktı. Karar tam metni için tıklayınız.

A+A-

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) bünyesinde kapsam dışı personel olarak genel müdür yardımcısı unvanı ile görev yapmakta iken 2003 yılında emekli olmuştur. Başvurucunun kıdem tazminatı, daha önceki yurt dışı görevlerinde Kurumu zarara uğrattığı gerekçe gösterilerek 22.646,55 TL tutarında kesinti yapılmak suretiyle 14 Temmuz 2003 tarihinde ödenmiştir.

Başvurucu 15 Temmuz 2003 tarihinde kullanmadığı yıllık izinleri karşılığı olan ücretlerin tarafına ödenmesi istemiyle THY nezdinde başvuruda bulunmuştur. Talebin 22 Temmuz 2003 tarihli işlemle reddi üzerine başvurucu, kıdem tazminatından resen kesilen tutarın ve kullanmadığı yıllık izinlerinin karşılığı olan ücretin tazmini için 1 Ekim2003 tarihinde Bakırköy İş Mahkemesinde dava açmıştır.

Bakırköy İş Mahkemesi 8 Temmuz 2004 tarihli kararıyla davayı görev yönünden reddetmiştir. Başvurucu, görevsizlik kararının kesinleşmesinin ardından İstanbul 3. İdare Mahkemesi (Mahkeme) nezdinde aynı istemle dava açmıştır.

Mahkeme 28 Mart 2007 tarihli kararıyla, kıdem tazminatının eksik ödendiğinin ödemenin yapıldığı 14 Temmuz 2003 tarihinde başvurucu tarafından öğrenildiği ve buna göre 6 Ocak 1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu uyarınca altmış günlük dava süresi geçirildikten sonra 1 Ekim 2003 tarihinde açılan davanın süresinde olmadığı gerekçesine yer vererek kıdem tazminatına ilişkin istem yönünden davayı reddetmiştir.

Kullanılmayan yıllık izinlere karşılık gelen ücretin ödenmesi istemi yönünden ise Mahkeme, uyuşmazlığın adli yargı kolunda görülmesi gereken niteliği haiz olduğu gerekçesine yer vermek suretiyle görev yönünden ret karan vermiştir.

Danıştay Onbirinci Dairesi (Daire) 31 Mart 2009 tarihli kararıyla, ilamın kıdem tazminatına ilişkin istem yönünden süre aşımı nedeniyle davanın reddedilmesine dair kısmını onamıştır. Daire, yıllık izinlere karşılık gelen ücretin tazmini istemi yönünden davanın görev nedeniyle reddine ilişkin kısmını ise bozmuştur.

Bozma gerekçesinde Daire, özelleştirme kapsamında bulunan ya da bulunmayan kamu iktisadi teşebbüsleri bünyesinde kapsam dışı personel statüsünde çalışanların kurumlarıyla aralarında meydana gelen uyuşmazlıklar için idari yargının görevli olduğu yönündeki Uyuşmazlık Mahkemesinin 1 Mart 1996 tarihli ve E. 1995/1, K.1996/1 sayılı kararını esas almıştır.

Kısmen onama kısmen bozma kararına yönelik karar düzeltme istemi Dairenin 8 Aralık 2010 tarihli kararıyla reddedilmiş ve ilam, kıdem tazminatına ilişkin olarak verilen davanın süre aşımı nedeniyle reddine dair karar yönünden kesinleşmiştir.

Yıllık izinlere karşılık gelen ücretin tazmini istemi yönünden ise Mahkeme 8 Haziran 2011 tarihli kararıyla bozma ilamına uymuştur. Mahkeme 2577 sayılı Kanun uyarıca idari yargıda dava açma süresinin altmış gün olduğunu vurgulamıştır. Başvurucunun yıllık izin ücretlerine ilişkin ödememe işlemini 22 Temmuz 2003 tarihinde öğrendiğini tespit eden Mahkeme, bu tarihten itibaren altmış gün geçtikten sonra ilk kez 1 Ekim 2003 tarihinde açılan davada süre aşımı bulunduğu gerekçesiyle ret kararı vermiştir.

Hüküm, Dairenin 20 Eylül 2012 tarihli kararıyla onanmış ve karar düzeltme istemi de 28 Mayıs 2014 tarihli kararıyla reddedilmiştir.

Başvurucu, nihai kararı 15 Ekim 2014 tarihinde tebellüğ ettikten sonra 13 Kasım 2014 tarihinde bireysel başvuruda bulunmuştur.

Dava sonucu olarak; Açıkça dayanaktan yoksun olmadığı ve kabul edilemezliğine karar verilmesini gerektirecek başka bir neden de bulunmadığı anlaşılan makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verilmesi gerekir denildi.

Başvurucuya net 10.000 TL manevi tazminat ödenmesine, tazminata ilişkin diğer taleplerin reddine, 206,10 TL harç ve 1.980 TL vekâlet ücretinden oluşan 2.186,10 TL yargılama giderinin başvurucuya ödenmesine karar verildi. AYM kararı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler