1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Anayasa Mahkemesi'nden Emsal Teşkil Edecek Sendika Kararı
Anayasa Mahkemesi'nden Emsal Teşkil Edecek Sendika Kararı

Anayasa Mahkemesi'nden Emsal Teşkil Edecek Sendika Kararı

Anayasa Mahkemesi Eğitim-Sen Üyesi Mehmet Çağdaş Serttaş'ın Sendika Kararı İşe Gelmeme Eyleminden Aldığı Cezayı Bozdu

A+A-

Eğitim-Sen Tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonucu üyesi olduğu sendikanın tüm Türkiye'de yaptığı göreve gelmeme çağrısına katılarak görevine gelmediği, ancak mazeretsiz olarak göreve gelmediği gerekçesiyle uyarma cezası verildiğini, sendikal faaliyetlere katılması nedeniyle ceza verilmesinin Anayasa'nı 10., 36., 40., 90., maddeleri ile toplantı ve örgütlenme özgürlüğüne ilişkin anayasal hakların ihlal ettiğini ileri sürülmüş, maddi ve manevi tazminat talebinden bulunulmuştu.

Sendika üyesi daha önce İdare mahkemesine iptal davası açmış fakat dava reddedilmişti. Ardından Anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunulmuştu ve Anayasa Mahkemesi de nihayi karar olarak;
1- Sendika hakkının ihlal edildiğine,
2- Sendika hakkına yapılan müdahale nedeniyle Anayasa'nın 51. maddesinin ihlal edildiğine,
3- İhlalden dolayı yeniden yargılama için ilgili mahkemeye tekrar gönderilmesine,
4- Üyenin tazminat talebinin reddine ancak,
5- 1.698,35 TL giderin Sendika üyesine ödenmesine karar vermiştir.

Böylelikle emsal teşkil edecek bir sendika kararı daha onaylanmış bulunmaktadır. Sendikal eylemden dolayı sendika üyesine ceza verilemeyeceğinin bir kanıtı olarak bu Anayasa Mahkemesi kararı yine sendikaların lehine karar almıştır.

AYM KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.