1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Anayasa Mahkemesinin Emeklilik İkramiyesi İle İlgili Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı
Anayasa Mahkemesinin Emeklilik İkramiyesi İle İlgili Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı

Anayasa Mahkemesinin Emeklilik İkramiyesi İle İlgili Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı

Anayasa Mahkemesinin Emeklilik İkramiyesi İle İlgili Kararı 7 Ocak 2015 Tarihli Resmi Gazetede Yayımlandı

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nin “...verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler... Dikkate alınmaz" ibarelerinin Anayasa'nın 2. ve 10. maddelerine aykırılığı ileri sürülerek iptallerine karar verilmesi istemi” ile açılan dava hakkında verdiği karar 7 Ocak 2015 tarihli resmi gazetede yayımlandı.

Anayasa Mahkemesine açılan Davanın özünü şöyle anlatalım. Çalışan 36 Yıl çalışıyor, Fakat 30 Yıllık Emekli ikramiyesi alıyor. Nedeni ise; Emekli Sandığı Kanunu’nun 89.Maddesinde yer alan “Verilecek emekli ikramiyesinin hesabında, 30 fiili hizmet yılından fazla süreler nazara alınmaz.” Cümlesidir. İşte Anayasa Mahkemesi verdiği karar ile “ ...verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler... ” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İptaline karar verdi.

Karar'da Haşim kılıç, Nuri Necipoğlu, Hicabi Dursun, Erdal Tercan, Zühtü Arslan, M. Emin Kuz ile Haşan Tahsin Gökcan’ın karşı oy Kullandı ama İptal Oy çokluğu ile sağlandı.Mahkeme’nin Karar metnine ve Karşı Oy nedenine aşağıda bulunan linkten erişebilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi Kararı

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.