Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Ameliyata girecek olan kişilerin ameliyat öncesinde ve ameliyat sırasında sağlığını ve güvenliğini korumak adına anestezi uzmanları büyük bir öneme sahiptir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63297
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yetkiye sahip kişiler çeşitli aşamaları tamamlayarak eğitim sürecini tamamlayan ve sonrasında iş alımları ile kurum bünyesinde çalışmaya başlayan kişilerdir. Sağlık personelleri arasında hastanın ameliyat öncesinde yaptırmış olduğu test sonuçlarını kontrol eden ve ameliyata girecek kişiye ön hazırlık yapan uzmanlar, özel sağlık sektöründe ve devle hastanesi gibi kamu kurumlarında çalışabilir. Anestezi uzmanları aynı zamanda ameliyat geçirecek olan bireyin ağrısız ve sancısız bir operasyon için gerekli ilaçları yeterli miktarda alınması konusunda da öncülük etmektedir. Bu bağlamda anestezi uzmanı olarak çalışma hayatına devam etmek isteyen bireyler bazı kişisel yeterliliklere de sahip olmak zorundadır.

Anestezi Uzmanı Nedir?

Anestezi Uzmanı Nedir?
Anestezi Uzmanı Nedir?

Küçük veya büyük çaplı ameliyatlarda hastanın süreci en sağlıklı şekilde atlatması amacıyla anestezi uzmanlarına büyük bir iş düşmektedir. Özellikle vücudun tamamının ya da bir kısmının anestezik maddeler vasıtasıyla uyuşturulduğu operasyonlarda yaşamsal fonksiyonların hiçbirine zarar gelmemesi adına anestezi teknikerleri ilacın miktarını ayarlamaktadır. Anestezi türleri 3 farklı kavrama ayrılmaktadır. Operasyonun büyüklüğüne ve ciddiyetine göre bu üç kavramdan biri hastalar üzerinde uygulanır. Bu noktada bahsi geçen anestezi uzmanları hastanın ağrısız ve risk taşımayan bir operasyon geçirmesi adına yoğun bir çaba harcar. 3 anestezi türünün de kendine has özellikleri bulunmaktadır. Genel uyuşturma yönteminden bölgesel uyuşturma yöntemine kadar çeşitli seçenekler operasyona göre belirlenmektedir.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?
Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Sağlık kuruluşları çatısı altında anestezi uzmanı olarak görev almak isteyen kişiler bu sürecin eğitim kısmını da merak etmektedir. Öncelikli olarak anestezi uzmanı olmak isteyen bireylerin ilk başta liseden mezun olmaları şarttır. Lise mezuniyetinin ardından üniversite sınavları ile tıp fakültelerinin bünyesinde eğitim görülmektedir. Tıp fakültesinden mezun olan anestezi uzmanlığı adayları, ardından ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan YDS olarak bilinen Yabancı Dil Sınavı’na girmelidir. Bu sınavdan minimum 50 puan alan kişilerin, TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girerek bu sınavı da kazanması gerekmektedir. TUS sınavını kazanmasının ardından 4 yıllık bir eğitim sürecine daha tabii tutulan anestezi uzmanı adayları sonrasında tekrardan bir sınava daha girmektedir. Son aşamaya geçerek bu sınavı da geçmeyi başaran kişiler anestezi uzmanı olarak görev almaya başlamak için uygun hale gelmiş olur.

Anestezi Uzmanı Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Anestezi Uzmanı Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler
Anestezi Uzmanı Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Anestezi uzmanları oldukça zor şartlarda görev yapmaya devam ederken birçok farklı yeterliliğe de sahip olmaları beklenmektedir. Eğitim ve öğretim hayatının dışında gerçekleşen bu yeterlilikler işe alınacak olan kişilerin hastalar ile sorunsuz bir şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. Bahsi geçen yeterliliklere sahip olan bireyler, anestezi uzmanı olarak çalışma imkanı elde eder.

 • Anestezi uzmanları, Fen Bilimleri ile ilgili alandaki yeniliklere ve konulara ilgi duymalıdır.
 • Uzman adaylarının el becerilerinin normal bir işe göre daha gelişmiş olması beklenmektedir. Çünkü anestezi türlerine göre pratik ve acil bir şekilde müdahale yapmaları gerekebilir.
 • Yapılan davranışlarda hızlı bir tutum sergilemek, anestezi uzmanlarının en kilit görevleri arasında yer almaktadır. Adeta zamanla yarışan bu kişiler, hızlarını konuşturarak sorunların üstesinden gelebilmelidir.
 • Anestezi uzmanlarının hastalara uygulayacakları yöntemi net bir şekilde açıklamaları ve hastayı rahatlatmaları gerekmektedir. Bu anlamda iletişim ve ifade yeteneklerini kullanabilmeleri önemli bir gerekliliktir.
 • Anestezi uzmanları çalıştıkları kurumlarda yoğun bir tempoda işlerini yapmaktadır. Bu nedenle arka arkaya uygulama yapmaları, beklenen bir durumdur. Bu durumu göz önüne alan kişilerin bahsi geçen bölümü tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır.
 • Hastane içerisinde onlarca farklı türdeki insan iletişimi ile karşılaşacak olan anestezi uzmanlarının psikolojik yönden güçlü olmaları beklenir. Bunun yanı sıra sabır da, anestezi uzmanları için olmazsa olmazlardandır.
 • Olağan dışı senaryolar karşısında telaşa mahal vermeden durumu kontrol edebilmeleri ve risk yönetimi yapabilmeleri, bu uzmanlardan beklenen bir özelliktir. Soğukkanlı bir şekilde müdahalelerini gerçekleştiren anestezi uzmanları mesleklerinde bu şekilde başarılı olabilirler.
 • Uzmanlar, gece geç saatlerden sabahın ilk ışıklarına kadar da çalışabilmektedir. Bu nedenle düzensiz çalışma saatleri ve ani operasyonlar, hayatlarının her anında olabilecek bir şeydir. Bu unsura dikkat etmeleri de fazlasıyla büyük bir önem taşımaktadır.

Anestezi uzmanları genel anlamda bu özelliklere sahip olduğu takdirde önemli bir yol kat etmiş sayılır. Bunun yanı sıra, halk arasında anestezi uzmanları ile anestezi teknikerleri de sık sık karıştırılmaktadır. Bu iki iş kolu birbirinden bazı yönleri ile ayrılmaktadır. Bu ayrım sonucunda da, anestezi uzmanlarının net iş dağılımı belli olmaktadır.

Anestezi Uzmanı ve Anestezi Teknikeri Arasındaki Farklar

 • Anestezi uzmanları, toplamda 10 yıl boyunca tıp fakültelerinde ve TUS sınavları sonrasında eğitim almaktadır. Bu nedenle oldukça çetrefilli bir süreci tamamlarlar. Fakat anestezi teknikerleri,  2 yıllık bir eğitimin ardından sağlık kuruluşlarında çalışmaya başlayabilirler.
 • Anestezi teknikerlerinin tanı koyma, tedavi yöntemi uygulama ve ilaç yazma gibi yetkileri bulunmamaktadır. Bununla beraber anestezi uzmanları hastaların tanısını koyma, tedavi yöntemlerini uygulama ve hem rapor hem de ilaç yazma yetkilerine sahip durumdadır. İki meslek kolundaki en belirgin fark budur.
 • Anestezi teknikerleri, hastanelerin ameliyathanelerinde çalışan bir meslek grubudur. Fakat anestezi uzmanları, anestezi polikliniği, ağrı polikliniği ve benzeri noktalarda çalışabilme hakkına sahip durumdadır.
 • Aralarında bulunan bir diğer net farklılık da, iki meslek grubunun almış olduğu maaşlardır. Anestezi uzmanları, teknikerlere göre daha yüksek seviyede maaş almaktadır.
 • Anestezi teknikerleri yardımcı sağlık personeli görevinde yer alırken uzmanlar, uzman hekim kadrosunda bulunmaktadır.
 • Anestezi uzmanları atama olmaksızın iş sahibi olma imkanı yakalamaktadır. Teknikerler ise KPSS sınavı sonrasında başvuru yapabilmektedir.

Anestezi Uzmanlarının Görevleri

Anestezi uzmanları pek çok farklı görevde bulunmaktadır.

 • Ameliyat olacak hastanın, ameliyat öncesindeki genel sağlık sorunlarını kontrol etmek ve varsa şikayetlerini dinlemek
 • Ameliyat olacak kişi hakkında operasyon öncesinde geçmiş tıbbi operasyonları hakkında bilgi sahibi olmak
 • Ameliyata girecek olan kişinin fiziksel ve ruhsal sağlık şartlarına uygun bir şekilde uygun bir doz belirlemek ve buna göre anestezi uygulamak
 • Anestezinin uygulanmasının ardından ameliyat boyunca etkili olup olmayacağına dair kontroller de bulunmak
 • Hastayı ameliyat öncesinde hazırlamak ve hasta hakkındaki ön bilgileri doktor ile paylaşmak
 • Ameliyat bittikten sonra anestezi etkisi altındaki hastayı uyandırmak
 • Hastanın uyanması ile beraber ameliyat sonrasında hastanın durumunu kontrol etmek.

Anestezi Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Anestezi Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?
Anestezi Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Anestezi uzmanlarının çalışma şartları, bağlı oldukları kurumlara göre değişebilmektedir. Bu anlamda uzmanlar devlet bünyesinde farklı, özel kuruluş çatısı altında farklı maaşlar alabilir. Kamu personeli sıfatı ile devlet çatısı altına giren uzmanlar 5.000 lira ile 10.000 lira arasında değişebilen ücretler alabilmektedir.

Özel sektörde ise anestezi uzmanlarına verilen rakamlar genellikle daha düşüktür. Anestezi uzmanları bu nedenle özelde çalıştıkları takdirde 4.000 lira ile 5.000 lira arasında bir maaş alabilmektedir. Devlet ile özel sektör arasındaki en belirgin fark, anestezi uzmanlarına verilen maaşlar ile ortaya çıkmaktadır.

Diş Hekimi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!