Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifası ile boşalan başkanlık koltuğuna yaklaşık bir haftadır 1.Başkanvekili Ali İhsan Ölmez vekillik yapıyor. Bugün ise başkanlık koltuğuna kimin seçileceği belli olacak.

35702
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün tüm gözler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda olacak. Yaklaşık 23,5 yıldır başkan olarak görev yapan Melih Gökçek’in geçtiğimiz hafta istifası ile boşalan başkanlık koltuğuna meclis üyelerin gizli oyu ile yeni bir isimin seçilmesi bekleniyor.

SALT ÇOĞUNLUK ARANACAK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifası ile boşalan başkanlık koltuğuna yaklaşık bir haftadır 1. Başkanvekili Ali İhsan Ölmez vekillik yapıyor. Bu süre zarfında meclis üyeleri çalışmalarını hız kesmeden yürütürken, bir yandan da seçim için hazırlıklarını yaptılar. Tüm gözlerin bugün gerçekleştirilecek oylamaya çevrildiği Ankara Büyükşehir Belediyesinde Başkanvekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında meclis üyeleri ilk toplantısını yapacak. Yeni belediye başkanını gizli oy usulü ile seçecek olan üyeler, yeni başkanın belirlenmesinde ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu arayacaklar.

140 ÜYE GİZLİ OY İLE SEÇECEK

Her iki oylamada da çoğunluğun sağlanamaması durumunda üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamasa bile, en çok oyu alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oyu alan üye belediye başkanı olarak seçilecek. Oyların eşit çıkması halinde ise adaylar arasında kura çekimi yapılacak. Yeni belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresiyle sınırlı olacak. AK Parti Genel Merkezinde milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve MKYK üyelerinin katılımıyla, seçilecek yeni başkan için temayül yoklaması yapılmıştı. 140 meclis üyesi olan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 100 AK Parti’li, 21 CHP‘li, 15 MHP‘li, 1 BBP‘li ve 3 bağımsız belediye meclis üyesi bulunuyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!