1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Anne Lütfen İşe Gitme...
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Anne Lütfen İşe Gitme...

A+A-

Çalışan annelerin ne yazık ki en sık duyduğu cümlelerden biride bu. Anne işe gitme... Tamam büyük olanlar derdini anlatabilecek durumdakiler kendisini iyi kötü ifade edebiliyor ya daha küçük olanlar. Yasaların çalışan annelere tanıdığı haklar ile minik yavrunuzu en fazla altı aylık olana kadar büyüttünüz diyelim peki sonrasında ne olacak? İşe dönmek zorundasınız. Kafanıza göre bir dadı da buldunuz diyelim ki ben her iki dadımız da da çok şanslıydım Pakize ve Sadiye hanımlara teşekkür ediyorum buradan haklarını ödeyemem, şu ayrılık anlarının üstesinden nasıl geleceksiniz?

Örneğin bebeğiniz daha çok küçük dört yada altı aylık, bir birey olarak temel ihtiyaçlarınızda dahil bazı ihtiyaçlarınız için evden çıkmanız gerekiyor, annesi ile son derece kuvvetli bir bağ kurmuş olan bebek annesi daha odadan ayrıldığı anda ağlamaya başlar neden peki?  Bebekler için önemli olan şey gördüğüdür. Ortadan aniden yok oldunuz diyelim, bebek sizi göremeyince korkuya kapılacak çünkü o henüz kaybolan yere düşen en sevdiği çıngırağının bile nerede olduğunu aramayı bile düşünemezken takibini yapamazken nasıl sizin işe gidip geri geleceğinizi anlasın ki? Bebekler anne her ortadan kaybolduğunda, yetişkinlerin bir yakını öldüğünde hissettiği duygunun aynısını yaşarlar.

Tamam, ne yapalım o zaman evde mi kalalım? Hayır kalmayalım çalışalım, dışarıya çıkalım gerekiyorsa,  kendi motivasyonumuzu sağlayalım hayat enerjimizi yakalayalım mutlu olalım ki o da mutlu olsun demiştik bir önceki yazımızda. Peki, kimseyi üzmeden kendimizde yorulmadan bunu nasıl başaracağımızı konuşalım. Öncelikle çocuğumuza bizi anımsatacak bir eşya ile özdeşleşelim. Bu küçük bir fular olabilir. Onu emzirirken, ilgilenirken o renkli fular hep onun görebileceği şekilde üzerinizde olsun, odadan ayrılırken alın yanınıza fuları, gittiğinizi anlasın. Bunu o alışıncaya kadar bir kaç gün tekrar edin sizin fular ile olan o hayali bağınızı anlasın anne var fular var anne yok fular da yok. İşe giderken fuları ona bırakın görebileceği bir yerde dursun. Artık siz geldiniz fular ortalıktan kaybolabilir. İlerleyen zamanlarda bu bir objeye dönüşebilir onu birlikte saklayabilirsiniz. Odanızın hayali gizli bir yeri olsun büyük bir titizlikle, heyecan ile bu objeyi onun ile saklayın ve kimseye söylememesini isteyin. Zaten hayal dünyası uçsuz bucaksız minikler için bu gizemli oyun ne kadar da eğlenceli. Siz işten gelinceye kadar ondan bu gizli objeyi ara sıra gidip kontrol etmesini isteyin. Hoş siz söylemeseniz de o bunu sıkça tekrar edecektir. Bunun yanında işe giderken veda sürenizi uzatmayın onu öpün ve ayrılın. Biliyorum ki özellikle emziren anneler de bebeklerinden ayrılırken çok ciddi problem yaşıyor. Suçluluk duygusu içini kemiriyor, unutmayın ki siz bir karar verdiniz ve çalışacaksınız. Güçlü olun çünkü siz artık bir annesiniz anneler çelikten bile daha sağlam duygulara sahiptir. Siz bebeğinizin örnek alacağı kişisiniz. Siz ne kadar sağlam ne kadar güçlü olursanız o bu duruma o kadar kolay adapte olacaktır.

Bebeğiniz büyüdü artık fular, obje bir işe yaramıyorlar, bu durumda da yine sizin kararlılığınız devreye girecek. İse giderken ondan kaçarak ortadan kaybolmayı sakın denemeyin bu onu çok üzecektir. Sizin işe gittiğinizi görsün onun ile vedalaşın akşam için birlikte plan yapın; maket bir araba, kek yapmak v.b. birkaç şey hakkında kısa bir sohbet sonrası vedalaşıp ayrılın. Onu ne kadar çok sevdiğinizi söylemeyi unutmayın ve bunu söylerken içten bir tebessümü yüzünüzden eksik etmeyin. Sizi akşama kadar böyle hatırlayacaktır. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim çocuğunuz artık büyüyor onun ile konuşun. Tabi ki oturup iş hayatının zorluklarından, kazanmak zorunda olduğunuz paranın gerekliliğinden bahsetmeyin ona. Kendisini önemli hissettirin, her anne çocuğunun anlayacağı dilden konuşmayı bilir. Fakat arada ki ince sınırı asla geçmeyin o bir yetişkin değil sadece çocuk, değerli bir birey.

Tüm bunlardan sonra çocuk siz işe giderken ağlamayacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Son bir hamle yapıp sulama kanallarını açacaktır.Buda onların en büyük silahları,sakın pes etmeyin sinirlenmeyin,kararlılığınızdan vazgeçmeyin çünkü siz daha kapıyı kapatıp merdivenleri inerken ağlamayı kesecektir.

Elbette  gönül ister ki tüm anneler en az iki  yaşına kadar evlatlarını kendileri büyütsün ama sizde göreceksiniz ki ona yetmemeye başlayacak bu durum. Oyun arkadaşlarına yeni bir çevreye ihtiyaç duyacak.Unutmayın çalışmak bir suç değil. Psikolojik savaşı bir kenara bırakın ve sadece kararlı olun.Son olarak sizlere bir kitap önermek istiyorum, internet ve kitapçılarda rahatlık ile bulabileceğiniz bir kitap ki ben ona baş yapıt demek istiyorum; Anne İş'te  - Dr. Sabiha Paktuna  KESKİN. Bundan yaklaşık beş yıl önce aldığım ve halen bir çok anneye tavsiye ettiğim harika bir kitap.

Sağlıklı,huzurlu günler dileğiyle...

Bu yazı toplam 856 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.