Antikor Testleri Tüm Türkiye’de Başlıyor! 153 Bin Haneye Yapılacak!

Tüm Türkiye’de uygulanacak olan antikor testleri önümüzdeki pazartesi günü başlıyor.

62710
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evlere Habersiz Gidilecek

15 Haziran 2020 tarihinde yani önümüzdeki pazartesi günü Türkiye genelinde başlayacak olan ve yeni tip koronavirüs covid-19 ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında olan antikor testleri TÜİK kısa adıyla bilinen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılacak. Türkiye genelinde 153 bin haneye antikor testi uygulanacak. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve görevlendirilen ekipler evlere habersiz gidecekler ve vatandaşlara antikor testi yapacaklar. Habertürk’ten Fatmanur Boylu, antikor testi ile ilgili tüm merak edilenleri yazdı. Antikor testleri nasıl uygulanacak? Sonuçları ne zaman çıkacak? İşte cevapları…

Kan Örneği ve Sürüntü Alınacak

Antikor testleri tüm Türkiye’de 15 Haziran 2020’de başlayacak. TÜİK tarafından yapılacak testler için evlere habersiz bir şekilde gidilecek. Ülke genelinde toplam olarak 153 bin haneye gidilerek test yapılacak. Sağlık Bakanlığı görevlileri gittikleri evlerdeki vatandaşlardan kan örneği, ağızdan ve burundan sürüntü alacaklar. Ekipler evlerde içeri girmeyecek, evin dışında antikor testi örnekleri alacaklar. Test sonuçları çıktıktan sonra pozitif olan vatandaşlarla iletişime geçilerek bilgi verilecek.

Antikor Testi Ücretli mi?

Covid-19 geçirip geçirmediğinin anlaşılması için yapılan antikor testi işlemleri FİTAS kısa adlı Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi ile birlikte yürütülüyor. Her aileden bir kişiye antikor testi yapılıyor. Gidilen evde eğer belirlenen kişi bulunamazsa ya da o kişi test yaptırmak istemezse her hane için alternatif birer adres daha belirlenmiş. Testin yapıldığı kişiye ayrıca sigara kullanıp kullanmadığı, covid-1 belirtileri gibi sorular da soruluyor. Antikor testi ücretsiz olarak yapılıyor.

Antikor Testi Sonucu Ne Kadarda Çıkıyor?

Çalışmalar mahalle muhtarları ve ile hekimleri ile koordinasyon içinde yürütülüyor. Sahadaki Sağlık Bakanlığı ekipleri testi yaptıktan sonra tetkik sonuçları laboratuvarlardaki yoğunluk durumuna göre en fazla 1.5 gün gibi bir sürede E – Nabız sistemine yükleniyor. Vatandaşlar sonuçlarını bu sistemden öğrenebiliyorlar.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!