1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖF İkinci Üniversite Başvuruları! Sınavsız Üniversite Lisans - Önlisans Tüm Bölümler
AÖF İkinci Üniversite Başvuruları! Sınavsız Üniversite Lisans - Önlisans Tüm Bölümler

AÖF İkinci Üniversite Başvuruları! Sınavsız Üniversite Lisans - Önlisans Tüm Bölümler

İkinci Üniversite Ön Başvuruları 23 Ağustos 2019 tarihine kadar devam edecek. AÖF 2’nci üniversite kapsamından başvuru şartları nelerdir? AÖF ikinci üniversite başvuru tarihleri ve başvuru şartları My Memur haberde.

A+A-

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi AÖF tarafından ikinci üniversite için kayıtlar alınmaya başladı. Ön başvurular için aşağıdaki şartları taşımak gerekiyor. AÖF ikinci üniversiteye herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakülteler dışında yükseköğretim programında kayıtlı öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere Ön başvuru yapabilirler.

AÖF İKİNCİ ÜNİVERSİTE BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, ön lisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. Ancak;

1) Örgün/uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunlarından,

a) Meslek yüksekokullarında okuyan/mezun olanlar ile örgün lisans programlarından ön lisans diploması alarak ayrılmış olanlar,

b) Lisans programlarında okuyan/mezun olanlar,

c) Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarında okuyan/mezun olanlar;

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans /lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak kaydıyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilirler.

2) Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açık öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

3) Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açık öğretim programına kayıt yaptırabilirler.

4) ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

5) Bir yükseköğretim programından mezun olamadan yükseköğretim programından ilişiği kesilen, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açık öğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Açıköğretim programlarının herhangi birinde öğrenci iken okumakta olduğu alan dışındaki örgün öğretim programlarından birine yerleştirilen adayların açık öğretimdeki kayıtları silinmez.

7) Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç, açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

8) Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

9) Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

Açıköğretim Fakültesi (Önlisans)

Acil Durum ve Afet Yönetimi,

Adalet,

Aşçılık,

Bankacılık ve Sigortacılık,

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,

Coğrafi Bilgi Sistemleri,

Çağrı Merkezi Hizmetleri,

Dış Ticaret,

Emlak ve Emlak Yönetimi,

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon,

Ev İdaresi,

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,

Halkla İlişkiler ve Tanıtım,

İlahiyat,

İlahiyat (Arapça),

İnsan Kaynakları Yönetimi,

İşletme Yönetimi,

Kültürel Miras ve Turizm,

Laborant ve Veteriner Sağlık,

Lojistik,

Marka İletişimi,

Medya ve İletişim,

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası,

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,

Özel Güvenlik ve Koruma,

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi,

Radyo ve Televizyon Programcılığı,

Sağlık Kurumları İşletmeciliği,

Sosyal Hizmetler,

Spor Yönetimi,

Tarım,

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik,

Turizm ve Otel İşletmeciliği,

Turizm ve Seyahat Hizmetleri,

Web Tasarımı ve Kodlama,

Yaşlı Bakımı,

Yerel Yönetimler.

Açıköğretim Fakültesi (Lisans)

Felsefe,

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık,

Sağlık Yönetimi,

Sosyoloji,

Tarih,

Türk Dili ve Edebiyatı,

Yönetim Bilişim Sistemleri,

İktisat Fakültesi (Lisans),

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri,

İktisat,

Kamu Yönetimi,

Maliye,

Uluslararası İlişkiler,

Uluslararası İlişkiler (İngilizce),

İşletme Fakültesi (Lisans),

Havacılık Yönetimi,

İşletme,

İşletme (İngilizce),

Konaklama İşletmeciliği ,

Uluslararasi Ticaret ve Lojistik Yönetimi.

Tüm Bölümlerin detayları için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
8 Yorum
İlgili Haberler