1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Başvuruları! 10 Soruda Tüm Detaylar
AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Başvuruları! 10 Soruda Tüm Detaylar

AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Başvuruları! 10 Soruda Tüm Detaylar

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim AÖF, İktisat, İşletme Fakülteleri için SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE başvuruları 5 Ekim'de sona eriyor. Lisans ve önlisans tüm programlar ve başvurulara dair 10 soru - cevap.

A+A-

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile Merkezi Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakülteler dışında yükseköğretim programında kayıtlı öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere sınavsız olarak ikinci üniversite kaydı yaptırabilirler.

AÖF’de sınavsız ikinci üniversiteye kimler başvurabilir? Yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunları aynı bölüm olmamak kaydıyla; önlisans önlisansa, lisans ise ister önlisans ister lisansa kayıt yaptırabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

Askerlik durumunu etkiler mi? Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretim bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç, açık öğretimdeki tüm öğrencilik hizmetinden yararlanır.

Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydım sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelemek koşuluyla askerlik işlemleri dahi tüm öğrendik hizmetlerinden yararlanırlar.

Muafiyet başvurusu için ne yapılmalıdır? Bir yükseköğretim programında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi l -II Türk Dili l -II Yabancı Dil l-ll dersleri alıp başaran ve ikinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt tarihleri arasında sadece bir kez olmak üzere muafiyet başvurusunda bulunabilirler.

Ders çalışırken hangi öğrenme ortamları kullanılabilir? Anadolum e-Kampüs sisteminde yer alan malzemelerin tümünden yararlanabilir. (Sorularla öğrenelim, Deneme Sınavı, Yaprak Test, Çözümlü Sorular, Sesli Özet, Ünite Özeti, Etkileşimli Video, Sesli Kitap, Canlı Ders Kaydı/eseminer, 816 derste 10 binin üzerinde video ve 300.000‘in üzerinde soru)

Kimler Sınavsız ikinci üniversiteden yararlanamaz? Bir yükseköğretim programından mezun olamadan ilişiği kesilen, Herhangi bir Orgun yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açıköğretim programlarında okumakta olanlar yararlanamaz.

Kredi saydırma olanağı var mı? Açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz. (YÖK zorunlu Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce. Türk Dili dersleri hariç)

Mezun olunduğunda diplomada hangi ibare bulunur? Mezun olunduğunda diplomada kayıt yaptırılan program/bölüm ve onun bağlı olduğu fakülte adı (Açıköğretim Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi) yazılmaktadır. İkinci üniversite ibaresi geçmemektedir.

Kayıt için hangi tarihlerde ne yapılmalıdır? Adaylar 5 Ekim 2018 tarihine kadar AÖF internet sitesinde Kayıt Otomasyonu bağlantısı "ikinci üniversite" linkine tıklayarak internet başvurularını oluşturup, banka ödemesini yaptıktan sonra gerekli belgeleri hazırlayarak AÖF Bürolarından kayıtlarını tamamlayabilirler.

Kayıt için ne kadar ücret ödenir? İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler kayıt yaptırmak istediği programın "öğretim gideri"ni öderler. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kaydı varsa "öğrenci katkı payı" olarak ayrıca 35.50 TL ödemek zorundadır.

Hangi bölümlere başvuru yapılabilir? Okuduğunuz ya da mezun olduğunuz bölümle ay olmamak koşulu ile başvurulabilecek bölümlerin listesine şu adresten ulaşabilirsiniz:

AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Bölümleri (39 Program) için TIKLAYINIZ.

AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Lisans Bölümleri (18 Program) için TIKLAYINIZ.

AÖF ikinci üniversite tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

ikinci-uni.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler