1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Tüm Detaylar
AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Tüm Detaylar

AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Tüm Detaylar

Anadolu Üniversitesi sınavsız üniversite önlisans ve lisans programları için başvurular başladı. Önlisans acil durum ve afet yönetimine dair detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Açıköğretim Fakültesi AÖF için ikinci üniversite katıyları 11 Eylül 2018 itibarıyla başladı. Sınavsız ikinci üniversite başvurularına dair önlisans bölümlerinden Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü için detaylar şu şekildedir.

Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümünün Amacı nedir?

Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programının amacı kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, özel kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin bu alandaki yetişmiş personel ihtiyacını karşılamaktır.

İstihdam Olanakları nelerdir?

Bu programdan mezun olanlar, “Tekniker” unvanı alırlar; “Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikeri” unvanı alarak, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri, AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hastaneler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerel yönetimler gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında; özel sektörde, Kızılay ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) gibi sivil toplum örgütlerinde çalışabilirler.

Dikey Geçiş Olanakları nasıldır?

Mezun olanların ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek geçiş yapabileceği alanlar Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi lisans programlarıdır. Bu programdan mezun olanlar ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans programlarına DGS’ye girerek geçiş yapabilirler.

Özel Koşullar nelerdir?

Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programında zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır. Öğrenciler zorunlu stajını 2. yarıyıl dönem sonu sınavından sonra herhangi bir dönemde tek seferde yapmalıdır, bölerek farklı zaman dilimlerinde yapılmamaktadır.

Öğrenciler stajını, acil durum, afet yönetimi, arama ve kurtarma, acil durumlarda sağlık hizmetleri, afet bölgelerinde emniyet, acil durum olaylarında güvenlik hizmetleri, kentsel planlama ve kentsel dönüşüm, afet ve acil durum koordinasyon, afet ve acil durum müdahale, güvenli kentleşme gibi faaliyet alanları olan iş yerlerinde yapabileceklerdir. AÖF ikinci üniversite başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZAÖF sınavsız ikinci üniversite başvuruları için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler