1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. AÖF Vize Sınavları Öncesi 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması Kaldırılmalı
AÖF Vize Sınavları Öncesi 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması Kaldırılmalı

AÖF Vize Sınavları Öncesi 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması Kaldırılmalı

Açıköğretim Fakültesinde 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulamasına devam ediliyor. Öğrencilerin tepki uygulamanın vize sınavlarından önce kalkması talep ediliyor. AÖF 4 yanlış 1 doğru kalkacak mı?

A+A-

2017 – 2018 eğitim öğretim yılı başladı. Öğrencilerin ilk kayıt, kayıt yenileme, DGS ile geçiş gibi işlemleri tamamlandı. Ancak sayısı milyonları bulan acıkogretim fakültesi öğrencileri, 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılmasını talep ediyor. Vize sınavlarından önce bu uygulamaya son verilmesi gerektiği ifade ediliyor.

4 yanlış 1 doğruda 1 yıl oldu.

Hatırlanacağı üzere 2016 yılının Ekim ayında YÖK tarafından bu uygulama için karar alınmıştı. YÖK’ün üniversitelere gönderdiği yazıda, açıköğretim fakültelerinde yapılan sınavlarda 4 yanlış cevabın 1 doğru cevabın puanını silmesine karar verildiği belirtilmişti. Bu kararın ardından İstanbul AUZEF, ATA-AÖF ve Anadolu Üniversitesi AÖF sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürmeye başlamıştı.

İmza kampanyaları, soru önergeleri

Kararın alınması ve uygulamaya geçirilmesi üzerine açıköğretim fakültesi öğrencileri başta olmak üzere birçok kişi uygulamaya tepki göstermişti. Öğrenciler şikayet yazıları, imza kampanyaları gibi etkinlikler düzenlemiş; bazı milletvekilleri de mecliste soru önergeleri sunmuştu.

Uygulama bu yıl da devam edecek.

Tüm tepkilere ve ısrarlara rağmen fakülteler ve YÖK tarafından geri adım atılmadı. Açıköğretim fakültelerinde 4 yanlıs 1 dogru olarak bilinen not sistemi değişikliği, 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında da uygulamada olacak.

Vize sınavlarından önce kaldırılmalıdır.

Milyonlarca AÖF öğrencisi, örgün eğitimde uygulanmayan ancak kendilerine uygulanan bu sistemin kaldırılmasını talep ediyor. Birçok öğrencinin kayıt yenilememesine dahi neden olan 4 yanlış 1 doğru uygulamasının adaletsiz ve yanlış olduğu, vize sınavlarından önce kaldırılması gerektiği dile getiriliyor. AÖF 4 yanlış 1 doğru uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağına YÖK ve fakülteler karar verecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
11 Yorum