Apaydın: “Servis Araçlarına Geçiş Süresi Tanınsın”

Okul servis araçları ile ilgili 25 Ekim 2017 tarihinde yayımlanan yönetmelikte servis araç sahiplerinin mağdur olduğunu ve yönetmeliğin çıkarılmasının...

35621
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okul servis araçları ile ilgili 25 Ekim 2017 tarihinde yayımlanan yönetmelikte servis araç sahiplerinin mağdur olduğunu ve yönetmeliğin çıkarılmasının ardından yürürlüğe girdiğini belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Servis sürücüsü esnafımız mağdur edilmektedir. Bu mağduriyet zaman kaybedilmeden giderilmelidir” açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Okul Servis Araçları Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin 4. maddesinin 1-k bendi ile okul servis araçlarında yazın serin, kışın sıcak ortam sağlayacak sistemlerin bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, meslek odalarımıza üye esnafa ait klima sistemi bulunmayan servis araçlarının araç muayenelerinde ağır kusurlu sayılarak muayeneden geçmemekte” ifadelerini kullandı.

“Şoför esnafının mağduriyeti önlenmeli”

Ticari faaliyetini kendi emeği ve kısıtlı sermayesi ile yerine getirmeye çalışan şoför esnafının mesleğini yürütebilmesi için pek çok yükümlülüğü yerine getirmek durumunda olduğunu da anlatan Fevzi Apaydın, “Araçların İmal Tadil Montajı Hakkında Yönetmelik düzenlemelerinde okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda imalat aşamasında klima tertibatının zorunlu olmaması sebebiyle birçok servis aracında klima bulunmamaktadır. Üstelik araçlarda klima tadilatı projeye bağlı tadilatlardan olup, klimanın dışında proje ve TSE onay maliyetleri de esnaflarımıza ek mali külfet getirecek boyuttadır. Öte yandan, Federasyonumuza yapılan müracaatlarda 2010 yılı öncesi üretilen bazı araçlara klima sisteminin sonradan ilavesinin mümkün olamamaktadır” açıklamasında bulundu.

“Mutlaka geçiş süreci olmalı”

Şoför esnafının araçlarına kısa zamanda klima taktırmalarının mümkün olmadığını da kaydeden TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde esnafa ek mali yük getirecek klima zorunluluğunun elzem bir uygulama olmadığı, halihazırda araç ısıtma sistemlerinin yeterli olacağı düşünülmektedir. Bu kapsamdaki taşımacıların mağduriyetinin önlenmesine imkan verecek, okul servis araçlarında yazın serin, kışın sıcak ortam sağlayacak sistemlerin bulundurulması zorunluluğu için, makul bir süre verilerek ertelenmesi şoför esnafımızın mağduriyetini önleyecektir. Akşam çıkarılan yönetmelik hemen sabahleyin yürürlüğe konularak şoför esnafı mağdur edilmemeli. Mutlaka bir geçiş süreci tanınmalı.”

İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!