Apple Kendi Otomobilini Üretecek

Dünyanın en meşhur bilgisayar ve telefon üreticisi markaları arasında yer alan Apple, 2024 yılı itibarıyla kendi teknolojisini kullanarak binek otomobil üretmeyi planlıyor.

75828
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reuters kaynaklı habere göre otonom sürüş teknolojisine dair bir yönelim içinde olan Apple markasının 2024 yılında bireysel kullanım adına bir otomobil üretmeyi planladığı aktarıldı. Üretimi gerçekleştirilecek olan araç ile beraber Apple kendi batarya teknolojisini aracı dahil edecek. Haberin ortaya çıkmasının ardından Apple hisseleri önemli ölçüde artmaya başlarken Tesla hisseleri ise yüzde 6,7 düşüş yaşadı. Virüs salgını sonrasında yeşil bir ekonomik dönüşüm beklentisi ile elektrikli araç piyasası da bu beklenti çerçevesinde önemli bir şekilde büyümeye devam ediyor.

2030 Yılına Kadar 30 Milyon Elektrikli Otomobil Hedefi

Avrupa Birliği Komisyonu önceki tarihlerde yayınlamış olduğu bir raporda 2030 yılında 30 milyon elektrikli otomobilin aktif olarak kullanılmasının hedeflendiğini söylemişti. Bu tarihe kadar 30 milyon elektrikli aracın yanı sıra 80 bin sıfır emisyona sahip tır da yollardaki yerini alacak. Otonom araç teknolojileri, bu tarihe kadar yaygın hale getirilmeye devam edecek.

Uber de Araçları Elektrikliye Çeviriyor

UBER de bu kapsamda yapmış olduğu açıklama ile elektrikli araçlara yönelimlerinin arttığını belirtmişti. UBER, 2040 yılına kadar uygulama çatısı altında hizmet veren tüm araçların elektrikli olacağını duyurarak, AB Komisyonu’nun raporuna uygun bir şekilde hareket edeceğinin mesajını vermişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!