1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Ara Tatil Programında Cevap Bekleyen Sorular Var
Ara Tatil Programında Cevap Bekleyen Sorular Var

Ara Tatil Programında Cevap Bekleyen Sorular Var

Bu Cuma itibarıyla öğrenciler için 9 günlük tatil başlayacak. 2019 yılında ilk defa uygulanacak ARA TATİL ile ilgili olarak MEB’den cevap beklenen birçok soru var. AES Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Nihat Örs’ün açıklamaları ve cevap bekleyen sorular.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Nihat ÖRS tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk defa uygulanacak olan ARA TATİL ile ilgili olarak önemli açıklamalar ve cevap bekleyen birçok soru ele alındı. My Memur olarak AES tarafından yapılan açıklamayı sizler için hazırladık:

Bu sene ilk defa uygulanacak olan ara tatile az bir zaman kala, okullar ve Milli Eğitim Müdürlükleri arasında toplantılar, yazışmalar yoğunlaştı. Öğrencilerin ders dışı etkinliklere yönelerek rahatlamalarını, bireysel gelişimlerine katkı sağlamalarını, çevreyi tanımalarını amaçlayan bu ara tatil etkinlik programının amacına uygun bir şekilde gerçekleşmesini bekleniyor.

Ancak, böyle geniş çaplı bir faaliyet programının daha geniş zaman dilimine yayılması, planlamasının aceleye getirilmemesi en azından pilot uygulamalar yapıldıktan sonra ülke genelinde yaygınlaştırılması, etkinliklerin daha etkili ve sürekli olmasına yardımcı olacaktır. Akıllarda soru işaretleri olmayacaktır.

MEB, en son yaptığı açıklamada bazı konulara açıklık getirmekle beraber toplamda 18 milyonun üzerinde öğrencinin bir hafta gibi kısa bir zaman içinde planlanan faaliyetleri yapabilmesi hem öğrenci, öğretmen ve idareciler hem de faaliyetlerin bağlantılı olacağı kurumlar açısından cevap bekleyen sorular barındırıyor.

ARA TATİL İÇİN CEVAP BEKLEYEN SORULAR

1- Öğrencilerin faaliyetlere katılım zorunlu olacak mı? Yani ders gibi yoklama alınacak mı? Yatılı okullarda okuyan öğrenciler ne yapacak? Bir hafta boyunca yurtta mı kalacaklar? Öğretmenler yurt nöbeti tutacak mı?

2- Belirlenen faaliyetlerde seçim yapmak öğrenciye mi bırakılacak? Belirli alanlarda yığılma olduğunda öğrenciler nasıl yönlendirilecek?  Öğrencilerin ilgi ve alakaları gözetilecek mi?

3- Öğrenciler de 9:00- 13:00 arasında mı faaliyetlerini gerçekleştirecekler?

4- MEB'in yaptığı en son açıklamaya göre planlama, koordinasyon ve zorunlu olmayan haller dışında öğretmen görevlendirilmeyeceği belirtiliyor. Bu hallerin çerçevesini Çocuk Etkinlik İl Koordinasyon Kurulu belirleyecekse ihtiyaç halinde öğretmenler zorunlu olarak mı görevlendirilecek?

5- MEB açıklamasında okulların faaliyetlerde yer almayacağına yer verdi. Öğrenciler okul dışındaki mekanlarda mı faaliyetlerini yapacak?

6- İl ve ilçelerdeki bütün okullar okul dışındaki gezilecek görülecek aynı yerlere gittiklerinde karmaşa yaşanmayacak mı?

7- Faaliyetlere katılacak okul dışı kurumlar imkan ve zaman bakımından öğrencilere cevap verebilecekler mi?

8- MEB daha önceki duyurusunda velilerin de sürece dahil edileceğini açıklamıştı. Velilerin katılımı hangi düzeyde olacak?

9- MEB öğrenci ve öğretmenler açısından tatil hükmünde olmayan bu programın "Ara Tatil" olan adını değiştirmeyi düşünüyor mu?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler