Araba Fırsatçılarına Suçüstü

Haziran ayı içerisinde kamu bankalarının faizleri düşürerek kredi destek paketlerini açıklaması ile, otomotiv sektöründe adeta fiyat patlaması yaşandı.

65806
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu bankaları tarafından Türkiye’de de üretimi yapılan araçların satışına yönelik uygulanan kredi paketleri, vatandaşlarda sevinç yarattı. Fakat vatandaşların sevinçleri kursaklarında kaldı. Çünkü sektöre olan ilginin pandemi sonrasında tekrardan artış göstermesi ile birlikte vatandaşlar yüzde 20’den fazla zam oranı ile karşı karşıya kaldı. Büyük tepki toplayan bu durum karşısında ise bankaların tepkisi sert oldu, fiyat artışı yoluna giden markalar kredi destek paketi kapsamından çıkarıldı.

Mazeretleri Döviz Kuru

Kamu bankalarının 1 Haziran’ndan itibaren geçerli kıldığı kredi destek paketleri, erteleme seçenekleri ve düşük faizleri ile dikkat çekti. Yoğun ilgi gösterilen paketler sonucunda sıfır ve ikinci el araç satışlarına gösterilen ilgi rekor seviyeler ulaştı. Koronavirüs nedeniyle artık birçok kişinin kişisel araç sahibi olmak istediği günümüzde ise markaların tutumları tepki topladı. 6 otomobil markası, kredi paketleri sonrasında fiyatlarda artış kararı uyguladı ve yüzde 20’ye varan zamlara karar verdi. Mazeret olarak ise, ÖTV’yi ve artış gösteren döviz kurunu bahane gösterdi.

Kampanya Dışında Kaldılar

Kamu bankaları bağlamında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, üretimlerini Türkiye’de de yapan toplam 6 markanın sıfır araçlarını kredi kapsamından çıkardı. Ford, Fiat, Honda, Hyundai, Toyota ve Renault, bu kapsamda kampanyanın dışında kalan markalar oldular.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!