Araç trafik sigorta ücretleri hakkında hazineden önemli açıklama

Hazine, Başbakan Binali Yıldırım'ın da talimatıyla, sigorta şirketlerinden, trafik sigortası fiyatlarında indirim yapmalarını söyledi. Hali hazırda yapılmaya başlanan trafik sigortası indirimlerine önümüzdeki ay ek indirim yapma sözünü şirketler verdi.

23265
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine, Başbakan Binali Yıldırım’ın da talimatıyla, sigorta şirketlerinden, trafik sigortası fiyatlarında indirim yapmalarını söyledi. İstenilen oranda indirim olmazsa, devlet müdahalesi yapılacak. Sigortacılar ise devlet müdahalesine gerek kalmadan, fiyatların düşmeye başladığını ifade ederek ilave indirim sözü verdi.

Nisan ayında araçların trafik sigortasının indirimi için düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ile trafik sigortalarının fiyatlarında yüzde 3 ile 5 arasında bir indirim oldu ama bu, beklentileri karşılamadı. Trafik sigortasında beklenen indirimin yapılmaması üzerine sivil toplum kuruluşları ‘yasaya rağmen sigortacılar primleri indirmiyor, devlet müdahale etsin, fiyatı devlet belirlesin’ söylemleri duyuldu. Trafik sigortalarının ücretinin düşmesi talebi siyasi irade de yansımış olmalı ki hazine,  trafik sigortasında pazar payı yüksek 10 şirketi acil toplantıya çağırdı.         

Başbakan Binali Yıldırım’ında sigorta ücretlerinin indirimi için talimat verdiği biliniyor. Nisan ve mayıs aylarında, tüm araçlarda ortalama prim, 750 lira seviyelerindeyken, temmuz ayında bu rakam 670 liralara düştü. Son 4 ayda trafik sigortalarında yüzde 10 civarında indirim yapıldığı gözlendi. Trafik sigortasındaki indirimleri elbette tüm şirketler yapmadı. Bazı şirketler yüzde 5 bazıları yüzde 10 indirim yaparken, bazı şirketlerde trafik sigortasında indirim yapmayarak beklemede kaldı. Önümüzdeki günlerde trafik sigortalarında indirim yapmayan şirketlerin, hazine tarafından takibe alınacağı öğrenildi. Şirketler trafik sigorta fiyatlarının inmeye başladığını ifade ederken önümüzdeki aydan itibaren ilave indirim yapacaklarının sözünü verdi. Beklenen indirimin önümüzdeki ayda gerçekleşmediği takdirde, trafik sigorta fiyatları devletin belirleyeceği bir sisteme geçilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    Aracimin değeri yedi milyar yıllık sigorta bedeli 1900 tl Hangi akla sigorta yi yaptirayim akıl var mantık var sigortacilarin yükseltme bahaneleri sadece Türkiye de olur dedirtecek kadar komik bir okadarda acı neymiş efendim cepten yiyolarmis bende su Tesisat işinde çalışıyorum bir musterimin işinde zarar ettiğimde gidip öteki musteridenmi cikarayim acısını bir vatandaş olarak devlet buyuklerine sesleniyorum lütfen bi çare bulun sigorta siz geziyorum birinin canını yakmadan olaya el atin

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!