Diğer Gezegenlerde Zeki Yaratıkları mı Var?

İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

62915
Abone Ol
Daha Fazla

Samanyolu Galaksisi ile İlgili Hesaplamalar Yapıldı

İngiltere’de bilim insanları tarafından yapılan Astrobiyolojik Kopernik Sınırı adı verilen bir modelle yapılan hesaplamaya göre Samanyolu Galaksisi’nin uzaya radyo sinyalleri yollayabilen en az 36 türe sahip olduğu ortaya çıktı. Bun hesaplamaya göre Samanyolu’nda 30’dan çok zeki yaratık olabileceği bildirildi. Araştırma İngiliz Nottingham Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmaya liderlik eden astrofizik profesörü Christopher Conselice tarafından bir açıklama yapıldı.

Araştırma Raporu Yayınlandı

Profesör Christopher Conselice’nin açıklamaları ve araştırmaya dair rapor The Astrophysical Journal adlı dergide yayınlandı. Araştırma ekibi tarafından Samanyolu Galaksisi’nde bulunan yabancı yaratıkların türlerini hesaplamak için Astrobiyolojik Kopernik Sınırı adını verdikleri bir model geliştirdiler. Bu modelin dünyada olduğu gibi diğer gezegenlerde de zeki yaşam formunun oluştuğu, bu formun oluşmasının dünyada olduğu gibi ortalama 5 milyar yıl sürdüğü bildirildi. Ayrıca bu gezegenlerin Güneş benzeri yüksek metal içeriği bulunan bir yıldızın yörüngesinde oldukları da varsayıldı. Bu varsayımdan yola çıkılarak bazı hesaplamalar yapıldı.

“Zeki Yaşam Varsa İnsanlığın Ömrü Uzun Olur”

Bilim insanları yaptıkları bu hesaplamalara göre Samanyolu’nda radyo sinyalleri yollama yeteneğine sahip zeki yaratık türlerinin diğer gezegenlerde olma ihtimalini, bu yaratıkların en az 36 çeşit olduğunu açıkladı. Ancak bunun ortaya çıkartılmasının günümüz teknolojisinde çok zor olduğu da belirtildi. Profesör Christopher Conselice eğer gezegenlerde zeki bir hayatın olduğunu keşfederlerse bunun anlamının insanlığın birkaç yüzyıl daha var olabileceği olduğunu söyledi. Aksinin keşfedilmesi halinde ise insanlığın çok fazla varlığını sürdüremeyeceğinin anlaşılacağını belirtti.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!