Arazi Tazminatı Nedir? Hangi Memurlar, Nasıl Yararlanabilir?

Memurlar, Bakanlar Kurulu Kararları doğrultusunda, yaptıkları iş için zam ve tazminat alırlar. Detaylar mymemur.com.tr’de!

66239
Daha Fazla Göster

Teknik Hizmetleri Sınıfında Sayılan Memurlar Ve Zam Oranları Eşit Midir? İşte, arazi tazminatı ile ilgili memurların merak ettiği tüm sorular ve cevapları…

Arazi Tazminatı Nedir?

Bakanlar Kurulu Kararına göre 2005 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu tazminat, ilgili kararnamenin II sayılı cetvelinin B bendinde yer almıştır. Buna göre Teknik Hizmetler Sınıfında çalışan memurlar, kendi çalışma alanları dışında görev yaptıkları zaman arazi tazminatı almaya hak kazanırlar. Bu yer; arazi, baraj, şantiye, inşaat ve benzeri olabilir. İşyeri dışındaki bu çalışma alanlarında geçirilen her iş günü için memura ödeme yapılır.

Hangi Memurlar Arazi Tazminatı Alabilir?

Hangi Memurlar Arazi Tazminatı Alabilir?
Hangi Memurlar Arazi Tazminatı Alabilir?

Tazminatından yararlanabilecek memurlar, sadece Teknik Hizmetler Sınıfında görev alan memurlardır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 152. Maddesi’ne göre memurların hangi zam ve tazminatları, ne zaman hangi şartlarda alacağı belirlenmiştir. Buna göre tazminatı alabilecek memurlar şöyle belirtilmiştir: “Teknik Hizmetler Sınıfına ait kadrolarda bulunan personelden; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), çalışılan her gün için belirlenen oranlarda ayrıca özel hizmet tazminatı ödenir.’’

Arazi tazminatı alabilecek memurlar;

  • En az dört yıllık yüksek öğrenim görenlerden ilgili alanlarda çalışanlar,
  • Yüksek teknikerlik eğitimi almış olanlar,
  • Lise eğitimi yanında ayrıca iki yıllık özel bir kurs ya da ön lisans eğitimi alanlar,
  • Lise denginde sayılan mesleki teknik öğrenim kurumlarından mezun olanlar.

Teknik Hizmetleri Sınıfında Sayılan Memurlar Ve Zam Oranları Eşit Midir?

Teknik Hizmetleri Sınıfında Sayılan Memurlar Ve Zam Oranları Eşit Midir?
Teknik Hizmetleri Sınıfında Sayılan Memurlar Ve Zam Oranları Eşit Midir?

En az lise, önlisans, lisans ve yüksek lisans mezunu olan memurlar, unvanlarına göre farklı oranlarda arazi tazminatı alırlar. Bu oran, en düşük memur kadrosunda yüzde 18 iken, en yüksek unvanda yüzde 45 oranını geçemez. Tazminattan faydalanacak olan memurlar şöyle sıralanabilir; mühendis, mimar, şehir plancısı, hidrolog, jeofizikçi, jeolog, kimyager, bölge plancısı, fizikçi, arkeolog, astronom, matematikçi,  tütün eksperi, istatikçi, teknikerlerdir. Teknik Hizmetleri Sınıfında yer almayan memurlar, iş dışı çalışmalarda da bulunsa, bu tazminattan yararlanamazlar.

Arazi Tazminatından Nasıl Yararlanılabilir?

İş planları ve çalışma özellikleri dikkate alınarak, üç ayda bir ödenir. Görev yerine getirildikten sonra geçen üç ay sonunda kadro ünvanı dikkate alınarak işlemler yapılır. Memurun bir üst kademesinde çalışan sorumlu, görevlendirmeler ile ilgili gerekli bildirimleri yapar. Memurun ayrıca yapması gereken bir şey bulunmamaktadır.

Sosyal Denge Tazminatı Nedir? Kimler Alabilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Arazi Tazminatı Nedir? Hangi Memurlar, Nasıl Yararlanabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!