1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunları Bakanlıktan Atama Bekliyor
Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunları Bakanlıktan Atama Bekliyor

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunları Bakanlıktan Atama Bekliyor

Ülkemizde dünyada eşi benzeri olmayan kültürel miras alanları yabancı uzmanlar tarafından kazı çalışmaları yapılırken binlerce atama bekleyen Arkeolog ve Sanat Tarihçi Kültür ve Turizm Bakanlığından ciddi sayıda atama talep ediyor.

A+A-

Ülkemizde dünyada eşi benzeri olmayan kültürel miras alanları yabancı uzmanlar tarafından kazı çalışmaları yapılırken binlerce atama bekleyen Arkeolog ve Sanat Tarihçi Kültür ve Turizm Bakanlığından ciddi sayıda atama talep ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığından atama bekleyen binlerce Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümü mezunları ülkemizin kültürel mirasına sahip çıkmak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde ulaştırmak için çaba harcıyor ve seslerinin duyulmasını talep ediyorlar.

My Memur olarak milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS adaylarının seslerini yetkili mercilere her zaman duyurma çabası içerisinde olduk ve olmaya da devam etmekteyiz. Bu kapsamda Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü mezunlarının haklı atama taleplerini kendi söylemleriyle, kendi istekleriyle belirtmek isteriz.

Her yıl 2300 civarında mezun veren Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunlarının çalışma alanları Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, müzeler, KUDEB, Belediyeler ve hatta Milli Eğitim Bakanlığı. Yılda sadece bir iki Sanat Tarihi öğretmeni ataması dahi yapılmazken gelecek nesillere kültürel miras, tarihin güzellikleri nasıl öğretilecek!

Büyüdüğü çevrenin tarihi ve kültürel değerlerini bilmeden büyüyen bir nesil de tarihi dokunun ne değerini anlayacak ne de tarihi eserlere değer verecektir! Bu kapsamda MEB, okullarda Kültür öğretmenliği dersleri oluşturarak Arkeoloji ve Sanat Tarihçilerin yolunu açmalıdır.

Gönüllü olarak kazılara giden ve bu mesleğe gönül veren mezunlar maalesef işsiz! Hatta bize ulaşan arkeoloji mezunu adayın bir anısını yazmak istiyoruz:

Gordion’da tanıştığım ABD’li turistle biraz sohbet ettik arkeoloğum ama işsizim değince nasıl olur bu tarihi zenginlik olan Anadolu’da nasıl işsiz olursun deyip ağzını açıp şaşırdı. Maalesef bunu gündeme getirmenin de kamuoyuna yansıtmanın da zor olduğu açıktır. Ama miras da kültür de bizimdir, hepimizindir.

Diğer bir Sanat Tarihçi’nin de kendi cümlelerinden vahim durum şu şekildedir: ben sanat tarihi bölümü mezunuyum. 2016 KPSS’den 81.789 puan aldım Türkiye 10’ncusu oldum. 2016/2 ve 2017/1 merkezi alımda ne sanat tarihine ne arkeolojiye kontenjan verilmedi!

Ayrıca Kazı alanlarındaki uzmanlar üniversite hocalarından oluşmakta ve en fazla birkaç mezun veya öğrenci çalışmaya gitmekteler ve bu da maalesef taşeron gibi geçici olmaktadır. Oysaki kültürel mirasımıza ilk elden yeterince mezun ve kalifiye eleman varken, geçici olarak istihdam edilmesi maalesef içler acısıdır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı hem bin Arkeolog bin de Sanat Tarihçi atamak istemekte olduğu ve ihtiyaç olduğu belirtilmekte oysa Maliye Bakanlığı buna maalesef onay vermemektedir. Bakanlıklar birçok atama yaparken Kültür ve Turizm Bakanlığına bu kapsamda yapılan atama sayısı maalesef yetersiz denemeyecek kadar da azdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum