1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Günümüz Dünyasında Özellikle Avrupa ve Amerika - Şeref Parıldar
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Günümüz Dünyasında Özellikle Avrupa ve Amerika - Şeref Parıldar

A+A-

Çin İstilasıMerhaba değerli okuyularımız; Artık günümüz dünyasında özellikle Avrupa ve Amerika’da hemen hemen herkes akıllı telefon kullanıcısı durumunda ve bu coğrafyalarda akıllı telefon pazarı deyim yerindeyse doydu doyma noktasına dayandı. Bu yüzden üreticiler büyük bir iştahla Çin ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde kendini daha çok göstermek istiyorlar.

Hatırlarsınız daha geçtiğimiz günlerde Apple firması Asya’nın en büyük Apple mağazasını Çin’de açmıştı. Buralara ilgi sadece Apple ile sınırlı değil tabi, Canalys 2014 verilerine göre dünya pazarının yaklaşık %25’ine sahip olan ve akıllı telefonda dünyanın en çok satan firması Samsung,Çinlilerin yerel markaları Huawi ve Lenova gibi markalarda bu ülkede kıyasıya rekebet halindeler. Çin nüfusu 1.3 milyar dolayında ve şu anda Çin’de 700 milyon civarında telefon kullanıcısı var ve bu rakam Çin nüfusunun yaklaşık %54’üne denk düşmektedir. Yani Çin’deki pazar payı çok büyük ve şirketler bu paydan nasibini almak için birbirleriyle amansız bir rekabete girdiler.

Ancak bu arada dev firmaların hesaba katmadıkları öyle bir isim piyasaya çıktı ki Çin akıllı telefon piyasasını bir anda birbirine kattı ve sadece geçen yılın ikinci yarısında yaptığı satışlarla Canalys verilerini baz aldığımızda Çinde zirveye ve dünya ölçeğinde 5.sıraya yerleştiğini görmekteyiz. Kendi yerel piyasasında Xiaomi akıllı telefonlar çok rağbet gördü ve bundan sonrada görecek gibi.

Buna şöyle bakarsak daha yararlı olacağını düşünüyorum akıllı telefonda Samsung ve Iphone Avrupa’da nasıl biliniyor ve talep görüyorsa Çin içinde Xioami aynı şekilde popüler ve aynı şekilde rağbet görmektedir. Tabi bunda diğer telefonların fiyatlarının yüksek oluşu Xioami’nin  ise daha ucuz olması ve fiyatına göre yüksek performansı ile popüler markaları gölgesinde bırakması belirleyici oldu.

Türkiye’de henüz satışları başlamayan bu cihazın diğer Çinli markalardan farklı olarak yüksek kalite düşük kar felsefesiyle yola çıkmış olması ve Xiaomi yetkililerince 2015 haziranında Türkiye’de satışa sunulacaklarını söyledikleri bu cihaz Türkiye pazarında ne yapacak hep birlikte göreceğiz.

Bu yazı toplam 551 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.