1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Artık Reklamlarda Sağlık Personeli Göremeyeceksiniz
Artık Reklamlarda Sağlık Personeli Göremeyeceksiniz

Artık Reklamlarda Sağlık Personeli Göremeyeceksiniz

Reklam Yönetmelik Taslağı hazırlandı. Sağlık Personeli reklamda oynayamayacak, Bankalar ise Tüketiciyi yanıltamayacak

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Reklam Yönetmelik Taslağı bir çok yeniliği de yanında getiriyor.

Yönetmelik kapsamında artık reklamlarda doktor, diş hekimi, veteriner, eczacı, hemşire oynayarak insanlarda reklamı yapılan ürünün taraflarınca kullanıldığı algısı oluşturulması da yasakların içerisine girecek. Yönetmelik gereği reklamlar dil, din, ırk, mezhep, felsefi düşünce ve cinsiyete yönelik istismar ve ayrımcılık öğeler içeremeyecek.

Yeni hazırlanan Reklam Yönetmelik Taslağı gereği artık reklamlar çocukları da olumsuz etkileyemeyecek. Reklamı olan ürünün aynı yaşta bulunan çocuklarda fiziksel, sosyal, psikolojik avantaj olması veya tam dersi bir durumun söz konusu olması da reklamlarda söz konusu olamayacak.

Tasarruflar üzerinde verilen faiz oranları da net olarak verilerek tüketici yanıltılmayacak. Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları reklamlarında eğer net bir tutar reklam da yer alırsa tüketiciyi aydınlatmak için yaş, poliçe süresi gibi kriterler de reklam içeriğinde yer alması gerekecek. Falcı, medyum, astrolog ve benzerleri tarafından verilen hizmetlerin reklamları ve tanıtımları ise gelen yasaklar arasında yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.