ASELSAN’dan Yeni Tanı Sistemi

ASELSAN, Covid-19 salgının başlamasının ardından üzerinde çalışmaya başladığı ve patent başvurularını yaptığı yeni virüs tanı sistemini klinik test aşamasına kadar getirdi.

75782
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASELSAN’ın geliştirmiş olduğu yeni tip koronavirüs tespiti konusunda yardımcı olabilecek yenilikçi ve teknolojik virüs tanı sistemi, klinik test aşamasına gelmeyi başardı. Salgının Mart ayında Türkiye’de de ortaya çıkmasının ardından ASELSAN Araştırma Merkezi’nde başlatılan çalışmalar ile beraber, kimyasal ve biyolojik tehditlerin tespit edilmesine yönelik yapılan araştırmalar kapsamında Covid-19 tespiti yapmada kullanılabilecek bir süreç başlatılmıştı. Merceklerin kullanılması ile optik yöntemlerle tespit yapabilen yeni cihaz, hastalardan alınan örneklerin tek kullanımlık kasetlerde inkübe edilmesini sağlıyor.

Optik Temelli Tespit

ASELSAN tarafından geliştirilen virüs tanı sistemi, yapısında bozulma meydana gelmemiş olan virüsün anahtar kilit uyumu ile çalışan antikorlar tarafından tutulmasını ve optik temelli tespit edilmesini mümkün hale getiriyor. Konuyla ilgili olarak önemli aşamaları geride bırakan yetkililer, sistemin bileşenleri için patent konusunda da adımlar atarak başvurularını gerçekleştirdi.

Yüzde 99 Doğruluk Oranı Hedefleniyor

Yeni tip covid-19’un bu sayede tek kaset üzerinde aynı anda tespit edilmesini amaçlayan sistem ile beraber, deneme süreçlerinde de başarılı sonuçların alınması yüzleri güldürdü. Yeni virüs tanı sistemi ile birlikte, yüzde 99 seviyelerinde doğruluk oranına ulaşılması planlanıyor. Hastane testleri için de etik kurul onay aşamasında bulunan sistem, onayın ardından hasta örnekleriyle çalışmalara başlayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!