Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?

AGİ, bir işçinin medeni durumu ve varsa çocuğuna göre değişen, bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve kendisi için verilen indirimdir. İşte detaylar...

69053
Daha Fazla Göster

AGİ, 16 yaşından büyük bütün sigortalı çalışanların, asgari geçimini sağlayacak bölümün hesaplanarak, vergiden muaf tutulmasıdır.

2007 senesine kadar çalışanlar, yıl boyunca alışverişlerinden ve faturalarından elde ettikleri fişleri iş yerlerine teslim ederek vergi iadesi almaktaydılar. 2007 yılından sonra AGİ uygulamasına geçildi. İşverenler belirlenen tutardaki AGİ ödemesini, çalışanın net ücreti üzerinden yapıyor, ödedikleri AGİ miktarını ise vergiden düşüyorlar.

Çalışana ödenecek olan AGİ tutarı ise asgari ücretin yüzde 50’lilik kısmına yüzde 15 uygulanarak hesaplanmaktadır.

AGİ’den Kimler Yararlanamaz?

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?
Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?

Asgari geçim indiriminden, ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabının yararlanması mümkün değildir. Ayrıca:

  • Kazançlarının basit usulde yapıldığı tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar.
  • Özel hizmetlerde çalışan şoförler
  • Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri.
  • Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar.
  • Danıştay’ın müspet mütaalası ile gerçek ücretleri hesaplanamayan ve Maliye Bakanlığı tarafından bu kategoriye alınanalar.
  • Ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler.
  • Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler. (Bir takvim yılı içerisinde Türkiye’de 6 aydan az ikamet edenler.)
  • Başka bir kanun hükmü (3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu, 4490 Sayılı Türk

Uluslararası Gemi Sicili Kanunu, 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu vb.) uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanların asgari geçim indiriminden yararlanma durumu söz konusu değildir.

Bağkurlular AGİ Alabilir mi?

Bağkurlular AGİ Alabilir mi?
Bağkurlular AGİ Alabilir mi?

Asgari Geçim İndirimini kapsayan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca asgari geçim indirimi ücreti almanın koşulu gerçek usulde vergilendirilen çalışanlardan/işçilerden kesilecek vergi miktarındaki indirimi ilgilendirmektedir. Şirket ortaklığı, vergi mükellefiyeti, meslek odası kaydı gibi nedenlerle 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışanlar ise bu alana girmediğinden, daha doğru tabirle bunların gelirleri ücret kapsamına girmediği için, bunlardan alınan gelir vergisi de ücretten alınan vergi kapsamına girmediğinden, Bağ-Kurlular asgari geçim indirimi (AGİ) alamazlar.

Kendisi ya da Eşi Emekli Olan İşçi AGİ Alabilir mi?

Kendisi ya da Eşi Emekli Olan İşçi AGİ Alabilir mi?
Kendisi ya da Eşi Emekli Olan İşçi AGİ Alabilir mi?

Emekli olduktan sonra aynı işyerinde yahut farklı bir işyerinde hizmet akdiyle SGDP’li (Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabi) çalışmaya devam edenlerin ücretlerinden de gelir vergisi kesintisi yapıldığından, bunların da normal işçiler gibi asgari geçim indirimi (AGİ) alabilirler.

Emekli olup olmadığı fark etmeden, herhangi bir işyerinde hizmet akdiyle çalışan, dolayısıyla ücretinden gelir vergisi kesildiği için asgari geçim indirimi alma hakkı olan işçinin, eğer eşi emekli ise yani emekli maaşı alıyorsa, emekli aylığı geliri olan eş, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş konumunda değerlendirileceği için, bu işçiye eşi için de asgari geçim indirimi ödenmesi şartı bulunmaktadır.

AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!