1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Asgari Ücret 2017’de Vergi Dilimine Girecek mi
Asgari Ücret 2017’de Vergi Dilimine Girecek mi

Asgari Ücret 2017’de Vergi Dilimine Girecek mi

Asgari ücretli, bir üst vergi dilimine Ekim ayında giriyor. Peki asgari ücret bir üst vergi dilimine girecek mi? Asgari ücret vergi dilimiyle düşecek mi? Asgari ücretten ne kadar vergi kesiliyor?

A+A-

2017 yılının son ayları yaklaşıyor. Gelir vergisi tarifesine göre asgari ücretle çalışanlar, Ekim ayında bir üst vergi dilimine giriyor. Peki bu durum asgari ücrette düşüşe neden olacak mı? asgari ücretten yapılan gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri, Ekim ayında asgari ücreti düşürecek mi? Haberimizde bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

2016 yılında 1300 TL olan asgari ücret, gelir vergisi tarifesine göre Ekim ayında bir üst vergi dilimine girecekti. Yılın başında yüzde 15 olan gelir vergisi kesintisi, Ekim ayında 12600 TL’yi geçecek olan yıllık kazançla birlikte asgari ücretliyi yüzde 20’lik vergi dilimine sokacaktı. Bu şekilde asgari ücrette yılın son 3 ayında fazladan 70 TL kesinti olacaktı. Ancak bu durum engellendi ve asgari ücret son 3 ayda da 1300 TL olarak ödendi.

Asgari ücret düşecek mi? Başbakan Binali Yıldırım, asgari ücretin 2016 yılında bir üst vergi dilimine girmemesinin ardından, 2017 yılı için de açıklama yapmıştı. Asgari ücretlinin 2017’de de fazladan vergi kesintisi yaşamayacağını, yılın ilk ayında ödenen ücret ile yılın son ayında ödenen ücretin aynı olacağını ifade etmişti. Bu açıklamaya göre asgari ücret bir üst vergi dilimine girmeyecek ve asgari ücrette düşüş olmayacak.

Asgari ücretten ne kadar vergi kesiliyor? Gelir İdaresi Başkanlığının yayınladığı asgari ücretten yapılan gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri tablosuna göre asgari ücretten toplamda 373,44 TL kesinti yapılıyor. 1777 TL olan brüt asgari ücret 248,85 TL SSK primi, 17,78 TL işsizlik sigortası fonu, 93,32 TL gelir vergisi ve 13,49 TL damga vergisi kesintileriyle birlikte net 1404,06 TL olarak ödeniyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.