1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı
Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı

Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı

Türkiye Kamu-Sen Açlık ve yoksulluk sınırlarını açıklamıştı. Buna göre asgari ücret açlık sınırının altında. Ocak 2019'da verilen zam ne kadar yeterli! İşte detaylar.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2019 yılı 5 aylık enflasyon verileri açıklanmıştı. Mayı ayı enflasyonundan sonra tüm STK’larda bir bir açıklamalarını yapmaya devam ediyor. My Memur olarak yapılan son açıklamayı ASGARİ ÜCRETLİLER açısından da değerlendirmek istiyoruz.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştı ve bunu My Memur olarak gündeme getirmiştik. Buna göre ASGARİ ÜCRET, AÇLIK SINIRININ altınd!

Asgari Ücret 2 Bin 20 TL, Açlık Sınırı 2 Bin 462 TL!

4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre % 0,89 oranında yükseldiğini göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre % 0,96 oranında artmış ve 2 bin 462,61 Lira olarak hesaplanmıştır.

TÜİK MAYI AYI VERİLERİNE GÖRE DİĞER TÜM DETAYLAR!

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 198,06 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6 bin 622,11 Lira olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Mayıs ayında 2 bin 536,08 Lira olarak tahmin edilmiştir.

4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2019 verilerine göre günlük 53,10 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 592,94 TL olmuştur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler