Asgari Ücret Devlet Desteği 110 Lira Oldu

Asgari Ücret Devlet Katkısı her çalışan için 110 lira olacak Miktarı Belli Oldu

featured

Asgari Ücrete devletin vereceği  destek rakamı Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. Bakan Süleyman Soylu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2016 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için bugün saat 15.00’te toplanacağını bildirdi.

ASGARİ ÜCRETTE HER BİR ÇALIŞAN İÇİN 110 LİRA DESTEK

Soylu, devlet olarak 2016 yılı için asgari ücrette artan maliyetleri karşılamak amacıyla her bir çalışan için 110 lira destek verilmesi konusunda karar aldıklarını bildirdi.

Süleyman Soylu, 2016 yılında asgari ücrette sağlanacak devlet desteğinin toplamda 9,7 milyar lirayı bulacağını ve bu yükün hazine tarafından karşılanacağını kaydetti.

2016 yılında asgari ücrette verilecek 110 liralık devlet desteğinin, Asgari Geçim İndirimi ya da İşsizlik Sigortası Fonu’nun işveren payını kapsamadığını belirten Soylu, katkının maktu bir indirim olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Her bir asgari ücretliye, işverene ve çalışma hayatına destek, kayıt dışını engellemek, istihdamı artırmak ve mikro işletmeleri ve küçük-orta boy işletmeleri daha fazla desteklemek açısından 110 lirayı, yani yüzde 40’lık bir desteği bir teşvik olarak ortaya koyuyoruz” dedi.

Bakan Soylu, Hak-İş’e yaptığı ziyarette, 2016’da geçerli olacak asgari ücret rakamıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Net bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla işveren için oluşan ek maliyetin yüzde 40’ının devlet tarafından karşılanması yönünde karar alındığını belirten Soylu, bunun için 5510 sayılı kanuna geçici bir madde eklenmesi yönünde TBMM’ye öneride bulunduklarını bildirdi.

Asgari ücrette bin 300 liralık rakamın söz konusu olmaması halinde olağan artışın memurlara yapılan artış oranında, yani yüzde 6+5 düzeyinde olacağına dikkati çeken Soylu, söz konusu artışla da asgari ücretin bin 120 ile bin 300 lira arasındaki bir seviyeye gelmesinin söz konusu olacağına işaret etti. 

Hükümet olarak bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla oluşacak ek maliyetin bir bölümün karşılanmasına sıcak baktıklarını her fırsatta dile getirdiklerini anımsatan Soylu, şöyle devam etti:

“Brüt ve giydirilmiş asgari ücret üzerinden fark, 274 liraya geliyor. Biz, 274 liranın 110 lirasını her çalışan asgari ücretli adına destekleme konusunda bir hesaplama içerisinde olduk. Bu, şu demektir. Bugün 5 milyon 300 bin asgari ücretli var. Bin lira ile yeni açıklanacak asgari ücret arasında çalışan sayısı 8 milyon 500 bin. Bugün 5 milyon 300 bin olarak değil bunu bin 300 liraya kadar ücret alanlara göre hesapladık ve 8 milyon 500 bin asgari ücretli… 1 Ocak 2016’dan itibaren her bir asgari ücretliye, işverene ve çalışma hayatına destek, kayıt dışını engellemek, istihdamı artırmak ve mikro işletmeleri ve küçük-orta boy işletmeleri daha fazla desteklemek açısından 110 lirayı yani yüzde 40’lık bir desteği bir teşvik olarak ortaya koyuyoruz. Bu, sadece 2016 yılı için geçerlidir. Bunun diğer bir şartı da şudur. Eğer işveren 2016 yılı içerinde 2015’te çalıştırdığı asgari ücretlinin yüzde 10 fazlası kadar çalıştırmaya başlarsa buradaki 110 liralık desteğimiz artı yüzde 10’luk kesim için de geçerlidir. Bu, hem büyümeyi hem istihdama teşviki hem de küçük-orta boy işletmeler ile tüm işletmelerin de bundan istifade edebilmesini sağlamaya yönelik bir adımdır.”

Bakan Soylu, aynı desteği 1 ila 9 işçi çalıştıran işletmeler için de önerdiklerini ifade ederek “Aynı şey, özel sektör maden işletmeleri için de geçerlidir çünkü onlar 5510 sayılı kanuna tabi değiller, bu ayrımı yapmak zorundayız” dedi.

Soylu, 2016’da çalıştırılacak işçi sayısında yüzde 10’luk artış olup olmadığını, 2015’in aylarıyla kıyaslama yaparak göreceklerini kaydetti. 

Asgari Ücretin Bin 300 TL Olması İle Neler Değişecek TIKLAYINIZ

Asgari Ücret Bilgi Notu Yayınlandı Foto Galeri İçin TIKLAYINIZ

2016‘da Asgari Geçim İndirimi Ne kadar Olacak? TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari Ücret Devlet Desteği 110 Lira Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!