Asgari Ücret Zammında Son Gelişme

Yeni yılın gelmesiyle 2021 yılı için asgari ücrette artışın ne kadar yapılacağına ilişkin görüşmeler aylar öncesinden başlamıştı.

75630
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücret zammı için yetkililerden açıklamalar gelmeye başladı. Asgari ücret zammı için ikinci toplantı geçtiğimiz günlerde TİSK’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret için belirlenecek olan yeni rakam hakkında Bakanlığın asgari ücret sürecinde hakem rolü üstlendiğini ve işçi ve işverenlerin mutabakatıyla tespit sağlanacağını açıkladı.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2021 yılı asgari ücret görüşmelerinde 5 parametre öne çıkıyor. Gerçekleştirilen asgari ücret toplantısında yaşam maliyeti, pandemi döneminde ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon ve refah payı olmak üzere 5 konu başlığı ele alındı. Asgari ücret zammı için görüşmeler devam ederken Başkan Erdoğan bu konu hakkında görüşlerini dile getirdi. Erdoğan, görüşmelerde Bakanlığın bu görüşmeleri işçi-işveren kesimiyle yürüteceğini açıkladı. Görüşmelerin Başkanlık’a sunularak gerekli adımların beraber atılacağını söyleyen Başkan Erdoğan, temennisinin isabetli ve hayırlı bir karar olması yönünde olduğunu ifade etti. Asgari ücret, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten olmak üzere 5’er temsilci, toplamda 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücret için yeni rakamın belirlenebilmesi için çalışmalar dahilinde 4 kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon en az 10 üyenin katılımıyla toplanarak kararlar oy çokluğu sistemiyle alınıyor. Oyların eşit çıkması durumunda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilerek oylama sonucu çıkarılıyor. Bir işçi için asgari ücretin işverene toplam maliyeti 3 bin 458 lira. Bu ücretin 2 bin 943 lirası brüt asgari ücreti oluştururken, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi ve 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari Ücretin Artışı Hangi Ödemeleri Etkileyecek?

Asgari ücrete uygulanacak olan zam asgari ücretlinin maaşı, tazminatı, iş görmemezlik ödeneği, tüm çalışanların asgari geçim indirimi, işsizlik maaşı, doğum askerlik borçlanması, Bağ-Kur, gündelikçi primleri, Genel Sağlık Sigortası primi, yaşlılık, evde bakım ve engelli maaşını etkileyecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!