1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Asgari Ücrete İlave Asgari Geçim İndirimi AGİ Desteği
Asgari Ücrete İlave Asgari Geçim İndirimi AGİ Desteği

Asgari Ücrete İlave Asgari Geçim İndirimi AGİ Desteği

Torba yasa tasarısı TBMM’ye getirildi. Torba yasa tasarısında asgari ücretin vergi dilimine girmesiyle ilgili de madde bulunuyor. Buna göre asgari ücretliye asgari geçim indirimi desteği ile asgari ücrette düşüş engellenecek.

A+A-

Torba yasa olarak da adlandırılan Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, meclise getirildi. Birçok farklı konuda düzenlemeler içeren torba yasa tasarısında asgari ücretle ilgili bir madde de yer alıyor. Bu maddeye göre asgari geçim indirimi ile asgari ücretliye destek olunacak.

 

Asgari ücret bir üst vergi dilimine giriyor.

Gelir vergisi tarifesine göre yıllık 13.000 TL’ye kadar olan gelirlerden yüzde 15 gelir vergisi alınıyor. Ancak asgari ücret yılın son 3 ayında bir üst vergi dilimine girdiği için vergi oranı da artacak. Buna göre asgari ücretli, yüzde 20’lik dilime girecek.

 

Asgari geçim indirimi (AGİ) ile düşüş engellenecek.

Asgari ücretlinin bir üst vergi dilimine girmesiyle birlikte maaşlarından kesilen gelir vergisi de yükselecekti. Ancak Gelir Vergisi Kanunu’na eklenecek geçici madde sayesinde asgari ücret 1404 TL’nin altına düşmemiş olacak. Maaşı bu miktarın altına düşecek olan asgari ücretliye, toplam ücret 1404 TL’yi sağlayacak şekilde asgari geçim indirimi eklenecek.

 

2016 yılında da asgari ücretli yılın son 3 ayında maaş düşüşü ile karşılaşma tehlikesi yaşamıştı. Ancak yine aynı düzenleme ile bu engellenmişti. 2017 yılı için de asgari ücretin 1404 TL’nin altına düşmeyeceği, asgari ücretlinin Ocak ayı ve Aralık ayı maaşlarının aynı olacağı Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından ifade edilmişti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.